وزیر اقتصاد: با مولدسازی اموال راکد به دارایی‌های محرک تبدیل می‌شود

منتشره در 2 ماه قبل توسط خبرگزاری میزان / 13 بازدید

وزیر امور اقتصاد و دارایی با اشاره به اجرای مولدسازی اموال دولتی گفت: خلاصه کار هیات مولدسازی دارایی‌های دولت این است که هر کجا دارایی راکد و منجمد وجود دارد را به یک دارایی مولد و محرک برای تکمیل پروژه‌ها تبدیل کنیم .

خبرگزاری میزان _ احسان خاندوزی در رابطه با موضوع مولدسازی دارایی‌های دولت، گفت: ثروت زیادی در مقابل چشم مردم در اختیار شرکت‌های دولتی است، اما برای پیشبرد برخی پروژه‌ها بودجه کافی وجود ندارد. خلاصه کار هیات مولدسازی دارایی‌های دولت این است که هر کجا دارایی راکد و منجمد وجود دارد را به یک دارایی مولد و محرک برای تکمیل پروژه‌ها و بهره‌وری تبدیل کنیم .

وزیر امور اقتصادی و دارایی تصریح کرد: نزدیک میدان ونک تهران مدرسه‌ای وجود دارد که مدتی است بلااستفاده مانده در حالی که آن منطقه مملو از مدارس دولتی و غیردولتی است و تنها با مولدسازی همین یک مدرسه می‌توان ۷ مدرسه برای سایر مناطق تهران و حاشیه تهران تاسیس کرد.

وی با اشاره به اینکه بسیاری از پیمانکاران از دولت طلبکار هستند، اعلام کرد: اگر در عوض بدهی آن‌ها یکی از این املاک به قیمت کارشناسی و شفاف در اختیار آن‌ها قرار گیرد، به سرعت وارد پروژه جدید می‌شوند و به جای آن که پروژه‌هایشان مستهلک شود، در دوره زمانی کوتاه‌تری انجام می‌شود.

خاندوزی مقاومت مدیران دولتی برای نگه داشتن اموال و املاک از مهمترین موانع مولدسازی دارایی‌های دولت در سال‌های گذشته دانست و گفت: با غلبه بر این مقاومت‌ها و همچنین شناسایی اموال و املاک دولتی بیش از ۷۰ درصد به اموال شناسایی‌شده اضافه‌ شده و امروز بیش از یک میلیون املاک و مستغلات شناسایی‌شده دولتی داریم.

وزیر اقتصاد در ادامه بیان کرد: شکستن مقاومت مدیران دولتی برای اعلام و مولدسازی اموال، شناسایی مازاد بودن یا نبودن و قیمت‌گذاری به گونه‌ای که سخت‌گیرانه و غیر واقعی نباشد از الزاماتی است که در هیات عالی مولدسازی بر مبنای مصوبه شورای هماهنگی سران قوا دنبال می‌شود.

وی همچنین با بیان اینکه نیازی به فروش برخی اموال نیست، تصریح کرد: بسیاری از املاک دولتی امکان مولدسازی و تبدیل به واحدهای سرمایه‌گذاری را دارند و این یک نهضت جدید است که نه تنها رونق پروژه‌ها و خروج بنگاه‌ها از زیاندهی فراهم می‌کند، بلکه مردم سهامدار پروژه‌های دولتی می‌شوند و بر روند نیز نظارت خواهند داشت.

خاندوزی گفت: گردش کار مصوبه سران قوا و مراحل تایید آن از سوی رهبر معظم انقلاب در خصوص مولدسازی دارایی‌های دولت محرمانه بوده اما زمانی که مصوبه به مرحله اجرا رسید دیگر محرمانه نبوده و البته محرمانه بودن در مراحل اولیه هم به معنای پشت درهای بسته بودن نبوده، بلکه نشست‌های متعددی درباره آن برگزار و به بحث گذاشته شده بود.

وزیر اقتصاد بیان کرد: تمام تصمیمات هیات عالی واگذاری در یک اتاق شیشه‌ای و کاملا شفاف گرفته می‌شود و هیچ نقطه تاریکی وجود نخواهد داشت. در ترکیب هیات برای اینکه نظارت جدی باشد یک نماینده از سوی رئیس مجلس و یک نماینده از رئیس قوه قضاییه در تمام جلسات شورا حضور و حق رای دارند. دبیرخانه مکلف به ارائه گزارش‌های دوره‌ای است و ۸۵ میلیون ایرانی ناظر اتاق شیشه‌ای مولدسازی خواهند بود.

وی با تاکید بر اینکه قطار حرکت صدور مجوزهای برخط باید شتاب بیشتری داشته باشد، اعلام کرد: ۲۱۳ هزار فعال اقتصادی مجوزهای خود را بدون حتی یک بار حضور و یک برگه از طریق درگاه ملی مجوزها دریافت کرده‌اند و ۱۳۹ هزار درخواست در دست بررسی است.

خاندوزی در پایان برنامه صف اول با اعلام اینکه جشن مجوز بدون کاغذ در دولت سیزدهم گرفته خواهد شد، گفت: در حوزه مجوزهای دستگاهی به دنبال این هستیم درهای پشتی را ببنیدیم. در وزارت اقتصاد تیمی را مأمور کرده‌ام که به صورت ناشناس برای دریافت مجوز مراجعه می‌کنند تا ببینند از منظر یک مراجعه‌کننده وضعیت چطور است. گزارش تیم راستی آزمایی نشان می‌دهد برخی دستگاه‌ها هنوز درهای پشتی خود را نبسته‌اند.

انتهای پیام/

تاریخ انتشار منبع : یکشنبه ۰۹ بهمن ۱۴۰۱

نویسنده محتوا : فوزیه تاجران

پیوند منبع محتوا در خبرگزاری میزان :

وزیر اقتصاد: با مولدسازی اموال راکد به دارایی‌های محرک تبدیل می‌شود

واتساپ

نظر دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

>