معاون قضایی قوه قضاییه از زندان مرکزی کرمان بازدید کرد/حجت الاسلام و المسلمین رحیمی: جزای نقدی و سایر احکام موجود در پرونده های عفو باید تعیین تکلیف شود

منتشره در 8 ماه قبل توسط خبرگزاری میزان / 52 بازدید

معاون قضایی قوه قضاییه بر تعیین تکلیف جزای نقدی و سایر احکام موجود در پرونده های عفو نیز تاکید کرد و گفت: با تعیین تکلیف این موارد، پرونده های عفو با سرعت و با فراوانی بیشتری مورد تائید قرار خواهد گرفت.

خبرگزاری میزان – حجت الاسلام والمسلمین صادق رحیمی، با همراهی رئیس کل دادگستری، دادستان عمومی و انقلاب مرکز استان، مدیرکل زندان ها و اقدامات تامینی و تربیتی و جمعی از مقامات قضایی استان از زندان مرکزی کرمان بازدید و بر استفاده از تاسیسات حقوقی و ارفاقات قانونی به منظور کاهش جمعیت کیفری زندان ها تاکید کرد.

وی بیان کرد: در زندان کرمان فضاهای مناسبی ایجاد شده و باید از این فضاها برای اصلاح مددجویان استفاده شود زیرا در صورتی که زمینه اصلاح یک نفر فراهم شود، به مصداق “وَمَنْ أَحْیَاهَا فَکَأَنَّمَا أَحْیَا النَّاسَ جَمِیعا” به مانند آن است که همه نجات یافته اند.

معاون قضایی قوه قضاییه در ادامه با حضور در کمسیون عفو استان کرمان افزود: در استان کرمان ظرفیت های بیشتری برای استفاده از ظرفیت های عفو وجود دارد‌.

حجت الاسلام والمسلمین صادق رحیمی بر تعیین تکلیف جزای نقدی و سایر احکام موجود در پرونده های عفو نیز تاکید کرد و گفت: با تعیین تکلیف این موارد، پرونده های عفو با سرعت و با فراوانی بیشتری مورد تائید قرار خواهد گرفت.

وی بر اعمال نظارت دقیق دادستان مرکز استان بر پرونده های دادسراها به ویژه پرونده های مربوط به مواد مخدر تاکید کرد و اظهار کرد: عدم تناسب احکام صادره با جرایم متهمان باید در قالب نظارت های مستمر رفع شود.

معاون قضایی قوه قضاییه در ادامه بیان کرد: یکی از موارد مورد تاکید در سند تحول که مورد تاکید رهبر معظم انقلاب اسلامی نیز قرار دارد، اصلاح مجرمان است.

حجت الاسلام والمسلمین رحیمی بر استفاده از نهادهای ارفاقی برای مددجویان واجد شرایط و ایجاد زمینه اصلاح آنها تاکید کرد و ادامه داد: فلسفه مجازات این است که باید فاصله بین جرم و مجازات را کم کنیم و احکام با قاطعیت اجرا شوند.

وی افزود: افرادی که وارد زندان ها می شوند باید اصلاح شوند و هر زمان که اصلاح مددجو محرز شد؛ باید با استفاده از تاسیسات قانونی موجب زمینه آزادی وی را فراهم کرد.

معاون قضایی قوه قضاییه عنوان کرد: یکی از تاکیدات مکرر رئیس قوه قضاییه؛ حضور و سرکشی مستمر قضات از زندان ها و استفاده از تاسیسات حقوقی برای ایجاد زمینه آزادی مددجویان زندانهاست.

حجت الاسلام والمسلمین رحیمی تصریح کرد: اگر بتوان یک مددجوی اصلاح شده را حتی یک روز زودتر آزاد کنیم، قطعا رضایت خداوندی را نیز به دنبال خواهد داشت.

وی ادامه داد: بر مبنای نگاه ریاست قوه قضاییه افرادی باید مشمول عفو شوند که نادم شده باشد، پس از آزادی مجددا مرتکب جرم نشوند، و بدانیم پس از آزادی مخل امنیت جامعه نخواهد بود.

معاون قضایی قوه قضاییه اظهارکرد: اقدامات انجام شده در دیدار با خانواده زندانیان و کمک به این خانواده ها جای تقدیر دارد و باید توسعه یابد.

حجت الاسلام والمسلمین رحیمی یادآور شد: بر مبنای نگاه ریاست قوه قضاییه پنجره ای برای آزادی زندانیان گشوده شده که در قالب عفو انجام می شود و افراد مشمول باید مراقب باشند که مرتکب تکرار جرم نشوند زیرا در این صورت برخورد قاطع قانونی با آنها انجام خواهد شد.

وی بر نظارت بر عملکرد مددجویان زندان ها پس از آزادی نیز تاکید کرد.

حجت الاسلام والمسلمین ابراهیم حمیدی در کمسیون عفو استان کرمان با حضور معاون قضایی قوه قضاییه سالروز ورود امام راحل به کشور را گرامی داشت و گفت: افزود: بر مبنای تحقق دادرسی الکترونیک در زندان های استان، اعزام و بدرقه مددجویان به مراجع قضایی را جز در مواردی که به تشخیص قاضی نیاز به حضور فیزیکی متهم وجود دارد، نداریم و استان کرمان در این زمینه وضعیت مطلوبی دارد.

رئیس کل دادگستری استان کرمان افزود: انگیزه موجود در مجموعه مدیریتی زندان های استان برای پیگیری مسائل حقوقی زندانیان و ارتقای وضعیت زندان ها ستودنی است.

وی خاطرنشان کرد: کمیسیون عفو در استان کرمان فعال است و فعالتر نیز به مسئولیت خود ادامه خواهد داد.

رئیس دادگستری استان کرمان با تاکید بر این مطلب که حساسیت قضات در پیگیری مشکلات زندانیان باید ارتقا یابد، تاکید کرد: خط قرمز دستگاه قضایی، آزادی افرادی است که حضور آنها در جامعه مخل نظم و امنیت اجتماعی خواهد بود.

مدیر کل عفو و بخشودگی معاونت قضایی قوه قضاییه نیز گفت: در اجرای ماده ۱۱ قانون عفو و بخشودگی موضوع نظارت بر کمیسیون های عفو، مغفول مانده بود که اخیرا بنا به دستور معاون قضایی قوه قضاییه به صورت ویژه مورد توجه قرار گرفته است.

حسین احسانی ادامه داد: کمیسیون عفو استان کرمان از کمیسیون های فعال کشور است و هماهنگی های بسیار خوبی نیز با ستاد مبارزه با مواد مخدر دارند اما این کمیسیون هنوز هم می تواند فعال تر به فعالیت خود ادامه دهد.

مدیرکل زندان ها و اقدامات تامینی و تربیتی استان کرمان نیز گفت: جمعیت کیفری زندان های استان کرمان ۱۳.۲ درصد نسبت به مدت مشابه سال قبل رشد داشته است‌.

سید مجتبی حسینی افزود: هر پنجشنبه تعدادی از قضات دادسرای کرمان جهت بررسی وضعیت مددجویان در زندان مرکزی استان کرمان حضور می یابند.

گفتنی است؛ پیش از سفر معاون قضایی قوه قضائیه به استان کرمان، هیات بررسی وضعیت مددجویان زندان های استان در حوزه عفو نیز در زندان مرکزی استان مستقر و پرونده های مربوطه را مورد ارزیابی قرار داده اند و نتایج این بررسی ها نهایتا در کمیسیون مرکزی مورد تصمیم گیری قرار خواهد گرفت.

حجت الاسلام و المسلمین صادق رحیمی در دیدار با نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه کرمان افزود: بر مبنای نگاه متعالی رهبر معظم انقلاب اسلامی، رافت اسلامی برای متهمان و محکومان نادم در قالب عفو محقق خواهد شد.

وی تصریح کرد: نگاه جدید برای کمک به آزادی متهمان و محکومان نادم، دریچه ای به سوی افرادی است حضور آنها در جامعه مخل امنیت نخواهد بود و به دلیل آنکه فریب خوده بودند، اقداماتی را انجام داده اند که این افراد در هر مرحله ای که احساس ندامت کنند، باید به آنها کمک شود.

معاون قضایی قوه قضاییه بیان کرد: تحقق رافت اسلامی برای متهمان و محکومان نادم در مبنای چارچوب های قانونی و مشخص شده، دردست پیگیری است که در صورت تحقق، در عرصه بین المللی دشمن را خلع سلاح خواهد کرد.

حجت الاسلام و المسلمین رحیمی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به این مطلب که در حوزه مهریه نیز بر مبنای ساز وکارهای موجود می توان شرایط را به شکل بهتری مدیریت کرد تا از ورود افراد به زندان ها به دلیل عدم توانایی در پرداخت مهریه جلوگیری شود.

معاون قضایی قوه قضاییه به تلاش ویژه این قوه برای حفظ سرمایه های اجتماعی نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران اشاره کرد و گفت: نگاه قوه قضاییه در حال حاضر مبتنی بر رافت اسلامی با متهمان و محکومان نادم است که این اقدام در قالب یک چارچوب مشخص دنبال می شود.

وی در ادامه با اشاره به این مطلب که بخشی از مشکلات موجود در حوزه مهریه نیاز به اصلاح قوانین موجود دارد، اظهارداشت: ریاست قوه قضاییه بر مبنای آسیب شناسی روندهای موجود درصدد انجام اصلاحات قانونی هستند و البته در این زمینه تغییر فرهنگ و نگاه خانواده ها به موضوع مهریه نیز باید مد نظر قرار گیرد.

معاون قضایی قوه قضاییه خاطرنشان کرد: لازم است که پرونده های مددجویان مربوط به مهریه که در زندانها حضور دارند، در اسرع وقت از سوی روسای دادگستری ها مورد بازنگری قرار گیرد.

حجت الاسلام و المسلمین رحیمی در پاسخ به درخواست نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه کرمان برای ساماندهی مساله حاشیه نشینی نیز گفت: حاشیه نشینی در بسیاری از جاها معلول عوامل مختلفی است که باید در مرحله نخست به این موارد توجه لازم صورت گیرد.

وی با اشاره به این مطلب که حاشیه نشینی جرم زا است، تصریح کرد: بخشی از حاشیه نشینی به مشکلات اقتصادی بر می گردد‌ و بخشی نیز ناشی از عدم اجرای تکالیف قانونی دستگاه ها از جمله شهرداری ها است.

معاون قضایی قوه قضاییه تاکید کرد: معتقدم در حوزه املاک و اراضی با قوانین موجود نیز می توان به شکل بهتری امور را مدیریت و ساماندهی کرد.

حجت الاسلام و المسلمین رحیمی بر رفع مشکلات حوزه کارشناسی نیز تاکید کرد و حل مشکلات موجود در تعیین تکلیف اماکن موقوفه در تعامل بین ائمه جمعه و روسای دادگستری ها را نیز خواستار شد.

رئیس کل دادگستری استان کرمان نیز در سخنانی از پشتیبانی های نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه کرمان از دستگاه قضایی استان تقدیر کرد.

معاون قضایی قوه قضاییه با اشاره به این مطلب که ریاست قوه قضاییه در کنار اقتدار، قاطعیت و صلابت ، مشی کریمانه و پدرانه ای در رابطه با محکومان و متهمان پرونده های قضایی دارند، گفت: ریاست قوه قضاییه با تدابیر حکیمانه و مشی کریمانه در آستانه فرارسیدن ایام الله دهه فجر و اعیاد رجبیه دریچه ای از عفو و رافت را به روی محکومان و متهمان نادم گشود و در صورت موافقت مقام معظم رهبری و عفو معظم له شاهد خوشحالی جمع کثیری از خانواده ها خواهیم بود که به نحوی برای آنان مشکلات قضایی درست شده است.

حجت الاسلام و المسلمین صادق رحیمی در سفر به استان کرمان ضمن حضور در بیت الزهرا (س) (موقوفه سردار سپهبد شهید حاج قاسم سلیمانی) با اشاره به اعمال نظارت های جدی بر زندان ها از سوی دفتر کل عفو و بخشودگی معاونت قضایی قوه قضاییه، گفت: در این بازدیدها به نحوی اقدام می شود که پرونده مددجویانی که زبان و قلم لازم برای پیگیری درخواست های خود را ندارند، بررسی شده و از تاسیسات حقوقی و قانونی موجود برای حل مشکلات آنها استفاده شود.

وی به اهداف سفر خود به استان کرمان اشاره و بیان کرد: به منظور جلوگیری از صدور احکام مخدوش باید جلسات مستمری با همکاران قضایی داشته باشیم و نظرات ریاست قوه قضاییه را به آنها اعلام کنیم که بخشی از سفر امروز به استان کرمان، در این راستا انجام شده است.

انتهای پیام/

تاریخ انتشار منبع : چهارشنبه ۱۲ بهمن ۱۴۰۱

نویسنده محتوا : ندا رجبی

پیوند منبع محتوا در خبرگزاری میزان :

معاون قضایی قوه قضاییه از زندان مرکزی کرمان بازدید کرد/حجت الاسلام و المسلمین رحیمی: جزای نقدی و سایر احکام موجود در پرونده های عفو باید تعیین تکلیف شود

واتساپ

نظر دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

>