معاون حقوق بشر وزیر دادگستری: تسهیلات جدیدی برای ایرانیان خارج از کشور فراهم می‌شودحقوق بشر 1401

منتشره در 8 ماه قبل توسط خبرگزاری میزان / 44 بازدید

معاون حقوق بشر و امور بین‌الملل وزیر دادگستری گفت که لایحه جدیدی برای ارائه تسهیلات به ایرانیان خارج از کشور به مجلس شورای اسلامی ارائه می‌شود.

خبرگزاری میزان – عسکر جلالیان، معاون حقوق بشر و امور بین‌الملل وزیر دادگستری، گفت: موضوع حقوق شهروندی، حقوق بشر، انعقاد معاهده‌های بین‌المللی در حوزه‌های حقوقی و قضایی و انتقال محکومان بین جمهوری اسلامی و دیگر کشورها را چهار وظیفه مهم معاونت حقوق بشر و امور بین‌الملل وزارت دادگستری برشمرد.

وی ضمن اشاره به سازوکارها و روند امضاء تفاهم‌نامه معاضدت قضایی، انتقال محکومان به حبس و استرداد مجرمان با دیگر کشورها، اظهار کرد:: دولت لایحه جدیدی در دست دارد که پس تنظیم و سیر مراحل نهایی در وزارت دادگستری، به مجلس ارائه خواهد و بر اساس آن تسهیلات جدیدی برای ایرانیان خارج از کشور فراهم خواهد کرد.

به گفته جلالیان، شفاف‌کردن موضوع نقل و انتقال مالی و ورود و خروج پول و ارز، شرایط سرمایه‌گذاری در کشور، انتصاب رایزن‌های اقتصادی در کنسولگری‌‌ها و مواد قانونی مشابه دیگر از جمله موارد مطرح شده در این لایحه است.

معاون حقوق بشر و امور بین‌الملل وزیر دادگستری با اشاره به این که در این لایحه سازوکار حمایت از آسیب‌دیدگان ایرانی در سوانح، حوادث و بحران‌ها در همه جای جهان پیش بینی شده است، گفت: براساس این لایحه، مرتکبین جرایم در خارج کشور، پس از ورود به کشور قابل تعقیب قضایی خواهند بود و همچنین هرگونه فعل یا ترک فعل که در نظام قضایی دیگر کشورها جرم‌انگاری نشده در داخل کشور نیز مشمول تعقیب قضایی نخواهد بود.

انتهای پیام/

تاریخ انتشار منبع : سه شنبه ۱۱ بهمن ۱۴۰۱

نویسنده محتوا : فاطمه محتشم

پیوند منبع محتوا در خبرگزاری میزان :

معاون حقوق بشر وزیر دادگستری: تسهیلات جدیدی برای ایرانیان خارج از کشور فراهم می‌شودحقوق بشر 1401

واتساپ

نظر دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

>