رشد 42 درصدی ‌تسهیلات پرداختی بانک‌ها در 9 ماهه ابتدایی سال

منتشره در 8 ماه قبل توسط خبرگزاری میزان / 42 بازدید

بر اساس اعلام بانک مرکزی پرداخت تسهیلات بانک‌ها در ۹ ماه اول سال در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته ۴۲ درصد افزایش داشته است.

خبرگزاری میزان _ به گزارش بانک مرکزی، تسهیلات پرداختی بانک‌ها طی ۹ ماهه سال ۱۴۰۱ به مبلغ ۲۹۷۹۱.۵ هزار میلیارد ریال رسید که این میزان در مقایسه با دوره مشابه سال قبل مبلغ ۸۷۹۰.۴ هزار میلیارد ریال (معادل ۴۱.۹ درصد) افزایش داشته است.

از کل تسهیلات پرداختی، مبلغ ۲۵۰۱۲.۴ هزار میلیارد ریال معادل ۸۴ درصد به صاحبان کسب و کار (حقوقی و غیرحقوقی) و ۴۷۷۹.۱ هزار میلیارد ریال معادل ۱۶ درصد به مصرف‌کنندگان نهایی (خانوار) تعلق گرفته است.

 جدول (۱) که از سامانه سمات بر اساس اطلاعات ارسالی بانک‌ها استخراج شده و برگرفته از طبقه‌بندی ISIC است، بیانگر هدف از دریافت تسهیلات پرداختی در بخش‌های اقتصادی طی ۹ ماهه ابتدای سال ۱۴۰۱ است.

بر این اساس سهم تسهیلات پرداختی در قالب سرمایه در گردش در کلیه بخش‌های اقتصادی طی ۹ ماهه ابتدای سال ۱۴۰۱ مبلغ ۱۸۸۳۶.۳ هزار میلیارد ریال معادل ۷۵.۳ درصد کل تسهیلات پرداختی به صاحبان کسب و کار است.

همچنین سهم تسهیلات پرداختی در قالب خرید کالای شخصی توسط مصرف‌کننده نهایی (خانوار) مبلغ ۲۱۱۰.۲ هزار میلیارد ریال معادل ۴۴.۲ درصد از کل تسهیلات پرداختی به مصرف کنندگان نهایی (خانوار) است.

سهم تسهیلات پرداختی بابت تأمین سرمایه در گردش بخش صنعت و معدن در ۹ ماهه ابتدای سال ۱۴۰۱ معادل ۶۹۳۹ هزار میلیارد ریال بوده است که حاکی از تخصیص ۳۶.۸ درصد از منابع تخصیص یافته به سرمایه در گردش کلیه بخش‌های اقتصادی (مبلغ ۱۸۸۳۶.۳ هزار میلیارد ریال) است. از ۸۸۸۱.۲ هزار میلیارد ریال تسهیلات پرداختی در بخش صنعت و معدن معادل ۷۸.۱ درصد آن (مبلغ ۶۹۳۹.۰ هزار میلیارد ریال) در تأمین سرمایه در گردش پرداخت شده که بیانگر توجه و اولویت‌دهی به تأمین منابع برای این بخش توسط بانک‌ها در سال جاری است.

انتهای پیام/

تاریخ انتشار منبع : سه شنبه ۱۱ بهمن ۱۴۰۱

نویسنده محتوا : فوزیه تاجران

پیوند منبع محتوا در خبرگزاری میزان :

رشد 42 درصدی ‌تسهیلات پرداختی بانک‌ها در 9 ماهه ابتدایی سال

واتساپ

نظر دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

>