فرمانده یگان‌های ویژه پلیس: به کسی که ثابت کند فردی براثر خطای کارکنان ما کشته شده جایزه می‌دهم/ حرفه‌ای‌ترین یگان در منطقه هستیم

منتشره در 8 ماه قبل توسط خبرگزاری میزان / 48 بازدید

فرمانده یگان‌های ویژه پلیس گفت: اگر کسی ثابت کند فردی بر اثر خطای کارکنان ما کشته شده، به او جایزه خواهم داد. یگان‌های ویژه ما در سطح منطقه از حرفه‌ای‌ترین واحدهای کنترل ناآرامی‌های اجتماعی هستند.

خبرگزاری میزان _ روزنامه همشهری نوشت: «در آرام کردن اعتراضات از اسلحه و گلوله جنگی استفاده کردند»، «پوشش پلیس‌نماها با یونیفرم یگان ویژه شباهت داشت» و…؛ این حرف و حدیث‌ها برای کهنه‌سرباز انقلاب جای تعجب ندارد؛ برای همه آنها هم جواب دارد. به قول خودش: «دشمن سخن نیک نگوید هرگز». اما مردم حق دارند بدانند این حرف و حدیث‌ها در مورد نیروهای پلیس که مورد اعتماد آنها هستند، از کجا آب می‌خورد.

سردار حسن کرمی، فرماندهی یگان‌های ویژه فراجا را برعهده دارد و خوب می‌داند نیروهای عملیاتی تحت امر او که کف خیابان برای بازگرداندن آرامش و امنیت شهرها خدمت می‌کنند، در تیررس‌ترین هدف برای خدشه‌دار کردن اعتماد عمومی جامعه نسبت به نیروهای پلیس هستند.

سردار در گفت‌وگویی به شبهاتی که ممکن است در مورد فعالیت یگان ویژه در ذهن عموم ایجاد شود، پاسخ داده است.

یکی از ابهاماتی که رسانه‌های مغرض در ذهن عموم ایجاد کرده‌اند این است که بر روش عملیاتی یگان ویژه نظارتی وجود ندارد و اگر هم خطایی از آنها سر بزند، نه‌تنها تنبیه نمی‌شوند، بلکه ممکن است مورد تشویق هم قرار بگیرند. ماموریتی که برای یگان ویژه در کف خیابان و در ناآرامی‌های اخیر تعریف شد، چه بود و آیا شما نیروهایی را که احیانا خطا کردند، شناسایی و با آنها برخورد کردید یا خیر؟

من آنقدر به توانایی یگان ویژه اعتماد دارم که بارها گفته‌ام اگر کسی ثابت کند فردی بر اثر خطای کارکنان ما کشته شده، به او جایزه خواهم داد. یگان‌های ویژه ما در سطح منطقه از حرفه‌ای‌ترین واحدهای کنترل ناآرامی‌های اجتماعی هستند که از تخصص، مهارت و سطح دانش بالایی برخوردار و در روش‌های عملیات انعطاف‌پذیر هستند.

این نیروها همه‌فن حریف هستند و قابلیت عملیات در موقعیت‌های مختلف را دارند؛ مثلا در کنترل اجتماعات ورزشی برای کنترل جوانان از روش‌های خاص استفاده می‌کنند و در مراسم مذهبی، اربعین حسینی(ع) و… با شیوه‌های متناسب با آن قشر، اوضاع را در کنترل دارند.

همچنین برای کنترل جمعیت‌ها و قشرهای مختلف  آموزش‌های لازم را دیده‌اند. وقتی این نیروها برای کنترل تجمعات و ناآرامی‌هایی که برپایه نارضایتی شکل گرفته، به کف جامعه می‌آیند، در مقابل جمعیتی قرار می‌گیرند که شاید در نارضایتی از وضعیتی خاص با هم اشتراک داشته باشند، اما در داخل آنها چند نوع تفکر وجود دارد که در موارد بسیاری با هم اشتراک‌نظر ندارند؛ یعنی جمعیتی که طیف‌ها، جنسیت‌ها و سنین مختلف در داخل آن هستند که همه آنها به قصد آشوب و بلوا به خیابان نیامده‌اند.

در چنین شرایطی نیروهای یگان ویژه این توانایی و تخصص را دارند که با کمترین هزینه و آسیب، آرامش را در محل تجمع برقرار کنند. عملکرد یگان ویژه تا به حال نشان داده که در مرام آنها نیست که با مردم رفتار غیرحرفه‌ای داشته باشند.

معتقد هستید که در اعتراضات اخیر با معترضان مماشات کرده‌اید؟

جمعیتی که در اعتراضات شرکت می‌کنند چند گروه هستند؛ تعدادی مردم عادی هستند که در محل موردنظر کسب‌وکار دارند، تعدادی رهگذرند، تعدادی تماشاچی هستند، تعدادی هم شاید ناراضی باشند و می‌خواهند خواسته خودشان را به گوش مسئولان برسانند و تعدادی هم شاید تحت‌تاثیر شبکه‌های مجازی تحریک شده باشند.

در بین جمعیت تعداد اندکی با انگیزه و قصد خرابکاری و سوءاستفاده از موقعیت حاضر می‌شوند. نخستین اقدام یگان ویژه تفکیک جمعیت است؛ البته هر چند کار ماموران بسیار سخت است، ولی با صبر و حوصله برای جلوگیری از آسیب به مردم جدا‌سازی‌ را انجام می‌دهند تا به تعداد اندک محرکین برسند.

کار اصلی ما روی همین محرکین است و برخورد سخت و پشیمان‌کننده با این گروه اندک داریم. برای اینکه واحدهای ما بتوانند با کمترین هزینه مادی و معنوی صحنه‌های آشوب را جمع کنند، مردم باید همکاری داشته باشند و به محض حضور یگان‌های ویژه صحنه را ترک کنند؛ چون معنا و مفهوم ورود یگان تمام‌کننده است. اگر کسی به‌رغم اخطارهای یگان ویژه که از سیستم‌های صوتی قوی پخش می‌شود، باز در صحنه بماند ممکن است به او آسیب وارد شود؛ لذا مردم باید سریع از منطقه عمل یگان ویژه دور شوند و ما بدون مماشات با عوامل اصلی دشمن و خلافکارها و تخریب‌کنندگان اموال عمومی برخورد جدی می‌کنیم.

درحالی‌ که شما در کنار مردم هستید و برای تامین امنیت آنها تلاش می‌کنید، رسانه‌هایی خاص عنوان می‌کنند که نیروهای حکومتی در مقابل مردم هستند. به‌نظر شما ایجاد این تضاد و دوگانه بین نیروهای مردم‌محور و حکومتی و حکومتی دانستن پلیس به چه منظور است؟

من هیچ‌وقت به تحلیل‌های احساسی و غیرمنطقی رسانه‌های آشوب‌طلب اهمیت نمی‌دهم. آنها دلار می‌گیرند تا به کشورشان خیانت کنند، پس تکلیف‌شان معلوم است و نباید تحت‌تاثیر عملیات روانی آنها، در راه دفاع از انقلاب و مردم مردد شویم، بلکه باید مثل همیشه با جیغ و داد آنها که ناشی از استیصال‌شان در مقابل قدرت و توان بازدارنده واحدهای پلیس است، با اتحاد و همبستگی به مبارزه با هر منافق و خائنی ادامه‌دهیم.

نیروهای ما برای آسایش مردم جانفشانی می‌کنند و همیشه در کنار مردم هستند. ما پیشمرگ مردم در لحظه‌های خطر هستیم؛ به همین‌خاطر همیشه در سخت‌ترین شرایط از حمایت و پشتیبانی آنها برخورداریم. قدردانی گروه‌های مختلف مردم حتی در شرایط عملیاتی در کف خیابان‌ها از ماموران یگان‌های ویژه با گل و شیرینی برای اثبات ادعای دروغین مزدوران آمریکا کافی است.

البته شاید به‌نظر آنها جمعیت میلیونی که در راهپیمایی‌ها و مناسبت‌ها در صحنه حضور می‌یابند و از دستاوردهای انقلاب دفاع می‌کنند، مردم نباشند و منظور آنها از مردم، مرفهین بی‌درد خارج‌نشین و پیرزن و پیرمردهای منافق و ضد‌انقلاب‌های فراری باشند.

برخی می‌گویند که پلیس ایران به‌صورت عمدی به نقاط حساس مثل چشم و سر معترضان تیر می‌زند. آیا واقعا این رفتار از نیروهای یگان ویژه سر زده است؟

مهارت و حرفه‌ای عمل کردن یگان‌های ویژه در آسیب نزدن به جمعیت معترض معنا و مفهوم پیدا می‌کند. عملیات آرام‌سازی و مقابله‌ای یگان در قالب آموزش‌های تخصصی و حرفه‌ای که کارکنان و فرماندهان یگان‌های ویژه در طول سال تحت تعلیمات سخت قرار می‌گیرند، به رویکرد جمع کردن اعتراضات بدون هزینه تاکید دارد؛ حتی تجهیزات در اختیار ازجمله سلاح‌های غیرکشنده در راستای همین سیاست تولید می‌شوند. البته می‌دانیم که افکار عمومی در کشورمان تحت‌تاثیر چنین تبلیغات و القائاتی قرار نمی‌گیرند.

ماجرای پنهان شدن در قالب آمبولانس و ماشین‌های حمل موادغذایی و… چه بود؟

واحدهای ما ماموریت پوششی و مخفیانه ندارند، همه عملیات‌های ما آشکار و در معرض دید افکار عمومی در جامعه قرار دارد. اصولا ما می‌خواهیم دیده شویم، ستون‌کشی و حرکت منظم واحدها و حتی استقرار آنها در سطح شهرها همه برای ایجاد امید در مردم است و نیازی به جابه‌جایی مخفیانه نداریم؛ این هم می‌تواند از شگردهای تبلیغاتی دشمن باشد یا شاید از این روش هم می‌خواهند کسب درآمد داشته باشند.

انتهای پیام/

تاریخ انتشار منبع : سه شنبه ۱۱ بهمن ۱۴۰۱

نویسنده محتوا : فوزیه تاجران

پیوند منبع محتوا در خبرگزاری میزان :

فرمانده یگان‌های ویژه پلیس: به کسی که ثابت کند فردی براثر خطای کارکنان ما کشته شده جایزه می‌دهم/ حرفه‌ای‌ترین یگان در منطقه هستیم

واتساپ

نظر دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

>