تلاش‌های بسیاری در اجرای سند تحول بنیادین صورت گرفته اما تحول مدنظر محقق نشده است

منتشره در 8 ماه قبل توسط خبرگزاری میزان / 36 بازدید

معاون آموزش متوسطه وزارت آموزش و پرورش گفت: تحول در نظام آموزشی با تحول در مدرسه شروع می شود، محور تحول مدرسه است؛ در چشم انداز سند تحول بنیادین، مدرسه جلوه گاهی برای تحقق مراتبی از حیات طیبه عنوان شده است.

خبرگزاری میزان – به گزارش مرکز اطلاع‌رسانی و روابط عمومی وزارت آموزش‌وپرورش، محمد‌مهدی کاظمی گفت: یکی از رویکردهای دولت سیزدهم و وزارت آموزش و پرورش اجرایی کردن سند تحول بنیادین و تحول در نظام آموزشی است.

وی بیان کرد: تلاش‌های بسیاری در زمینه اجرایی سازی سند تحول بنیادین صورت گرفته اما هنوز تحول مدنظر محقق نشده، تحول با سلسله مراتب اجرایی نمی شود، در مدرسه تحقق پیدا می کند.

معاون آموزش متوسطه وزارت آموزش و پرورش ادامه داد: تحول در نظام آموزشی با تحول در مدرسه شروع می شود، اینگونه می توان زمینه ساز اجرایی ساختن سند تحول باشیم، محور تحول مدرسه است و معلمین، معاونین و مدیران هستند که تحول را اجرایی می‌کنند و ما حلقه‌های واسطه هستیم و در این مسیر محوریت با مدرسه است، لذا تمامی تغییرات و تحولات باید در مدرسه اتفاق بیفتد.

کاظمی خاطرنشان کرد: باید بر کارهای اساسی و تحولی تمرکز کنیم، تحول سخت و پیچیده است و این کار به همت معلمان و در مدرسه شدنی است و سختی‌های این راه، با عزم و اراده راسخ و همت جهادی آسان می شود.

معاون آموزش متوسطه وزارت آموزش و پرورش برگزاری جشنواره ایده های نو و تجربه های اثربخش را در همین راستا دانست و گفت: این جشنواره انجام می شود تا الگوهای اثر بخش را اشاعه دهد و به اجرایی سازی سند تحول بنیادین کمک کند.

وی بیان کرد: با مروری بر سند تحول بنیادین و در چشم انداز آن، مدرسه جلوه گاهی برای تحقق مراتبی از حیات طیبه عنوان شده است و مدیر مدرسه در این سند راهبری معرفی شده که می تواند زمینه تحقق ماموریت‌های این سند را فراهم کند.

وی ادامه داد: در این سند می توان مدرسه را هرمی در نظر گرفت که در راس آن مراتبی از حیات طیبه وجود دارد و یک ضلع این هرم را دانش آموز، معلمان و اولیا، ضلع دیگر برنامه درسی و محتوای آموزشی و در قاعده هرم زیر ساخت ها وجود دارد و مدیریت مدرسه در مرکز ثقل این هرم وجود دارد که می تواند با اشراف اطلاعاتی به ارکان آن در اصلاح امور گام بردارد.

کاظمی با بیان این که مدیریت مدرسه با به تحرک واداشتن اجزای مدرسه می تواند نواقص را شناسایی و رفع کند، تصریح کرد: کانون توجه مدیر باید کلاس درس باشد؛ محور همه فعالیت‌های مدرسه کلاس درس است و تغییر در مدرسه از کلاس شروع می شود، معلم در کلاس باعث ارتقا دانش آموزان و ایجاد هویت و حس مسئولیت پذیری در آن ها می شود.

معاون آموزش متوسطه در پایان گفت: دانش آموز باید چندساحتی رشد کند و این موضوع باید در کلاس درس اتفاق بیفتد، اولویت مدیر مدرسه کلاس درس است، مدیر فرایندهای یاددهی و یادگیری و معلمان موفق را رصد می کند، لذا توجه به محوریت کلاس درس اساس کار است.

انتهای پیام/

تاریخ انتشار منبع : دوشنبه ۱۰ بهمن ۱۴۰۱

نویسنده محتوا : معصومه قاسمی

پیوند منبع محتوا در خبرگزاری میزان :

تلاش‌های بسیاری در اجرای سند تحول بنیادین صورت گرفته اما تحول مدنظر محقق نشده است

واتساپ

نظر دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

>