لایحه «نظم عمومی» در مجلس اعیان انگلیس/ 74 سازمان خواستار رد لایحه شدند

منتشره در 2 ماه قبل توسط خبرگزاری میزان / 9 بازدید

لایجه جدید دولت انگلیس موسوم به نظم عمومی تلاشی برای جرم‌انگاری و سرکوب هر گونه اعتراض مسالمت‌آمیز در این کشور است.

خبرگزاری میزان – دولت انگلیس درصدد است تا با هدف سرکوب اعتراضات در این کشور لایحه‌ای موسوم به «لایحه نظم عمومی» را به تصویب برساند.

به گزارش «churchtimes»، این اقدام دولت انگلیس به نخست وزیری ریشی سوناک با انتقادات بسیاری همراه شده است و گروه‌های بسیاری از سوناک خواسته‌اند که لایحه جدید نظم عمومی را کنار بگذارد چرا که این اقدام اعتراضات مسالمت‌آمیز و اجتماعات را جرم‎انگاری می‌کند.

این لایحه، که به پلیس اجازه می‌دهد هر کسی را صرفاً به ظن برنامه‌ریزی یک اقدام اعتراضی بازداشت کند، در پی اعتراضات اخیر در این کشور وضع شده است.

قرار است امروز ۳۰ ژانویه این طرح در مجلس اعیان انگلیس مورد بررسی قرار گیرد.

در نامه‌ای سرگشاده به ریشی سوناک، تاکید شده که این لایحه «طیف وسیعی از جرایم جنایی جدید» را ایجاد می‌کند که می‌تواند منجر به جریمه نقدی، پیگرد قانونی و حتی حبس برای اعضای بسیاری از گروه‌ها شود.

امضاکنندگان بر این باورند که این لایحه «تأثیر مهم و عمیقا نگران‌کننده» بر بسیاری از جوامع خواهد داشت.

لایحه نظم عمومی انگلیس یک «حمله سرسام‌آور» به حق اعتراض است؛ این لایحه در حال حاضر در مرحله تصویب از طریق مجلس اعیان است.

همزمان با بحث بر سر لایحه نظم عمومی نمایندگان مجلس عوام انگلیس و همتایان فراحزبی، کمیته مشترک حقوق بشر، کمیسر حقوق بشر شورای اروپا، و پنج گزارشگر ویژه سازمان ملل به صدها هزار نفر دیگری پیوستند تا علیه این حمله جدید به حقوق شهروندی در انگلیس صحبت کنند.

اندکی قبل از مرحله گزارش لایحه نظم عمومی در مجلس اعیان، دولت انگلیس تغییراتی را برای ساکت کردن مخالفان در این لایحه ایجاد کرده است.

این اقدام گسترش شدید و بیشتر اختیارات پلیس را برای محدود کردن حق اعتراض و در عین حال تشدید عدم اطمینان قانونی را تشکیل می‌‎دهد؛ افزودن این تغییرات بحث برانگیز در چنین مرحله دیرهنگام تصویب لایحه نگرانی‌هایی را در مورد اینکه آیا تأثیر آنها می‌تواند به طور جدی مورد بررسی قرار گیرد، ایجاد می‌کند.

این لایحه امروز در حالی وارد مرحله گزارش در مجلس اعیان می‌شود که ۷۴ نهاد از نمایندگان مجلس اعیان انگلیس خواسته‌اند آن را رد کنند.

۷۴ سازمان از سیاستمداران انگلیسی می‌خواهند که لایحه نظم عمومی «عمقا سخت‌گیرانه» را که امروز (دوشنبه ۳۰ ژانویه) وارد مرحله گزارش در مجلس اعیان می‌شود، رد کنند.

در یک جلسه توجیهی جامع پارلمانی، چند نهاد بین‌المللی هشدار دادند که تغییرات انجام شده در این لایحه منجر به «تشدید حیرت‌انگیز سرکوب اعتراضات توسط دولت انگلیس» می‌شود.

انتهای پیام/

تاریخ انتشار منبع : دوشنبه ۱۰ بهمن ۱۴۰۱

نویسنده محتوا : بهرام مظاهری

پیوند منبع محتوا در خبرگزاری میزان :

لایحه «نظم عمومی» در مجلس اعیان انگلیس/ 74 سازمان خواستار رد لایحه شدند

واتساپ

نظر دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

>