برنامه‌ای برای رفع ممنوعیت واردات لوازم‌خانگی وجود ندارد

منتشره در 8 ماه قبل توسط خبرگزاری میزان / 41 بازدید

سخنگوی وزارت صمت با بیان اینکه هیچ برنامه‌ای برای رفع ممنوعیت واردات لوازم‎‌خانگی وجود ندارد، گفت: در زمینه تولید لوازم‌خانگی خرد نیز باید تولید کشور را قوی کنیم.

خبرگزاری میزان _ امید قالیباف در گفت‌وگویی با بیان اینکه هیچ تصمیمی برای رفع ممنوعیت واردات لوازم‌خانگی اتخاذ نشده است، تاکید کرد: برنامه‌ای برای رفع ممنوعیت وجود ندارد.

سخنگوی وزارت صمت با اعلام اینکه در تولید لوازم‌خانگی خرد مانند سشوار، تستر و قهوه‌ساز همچنان نیازمند واردات هستیم، اعلام کرد: باید در این زمینه نیز تولید را قوی کنیم.

وی همچنین تصریح کرد: امسال باید ۱۸میلیون دستگاه لوازم‌خانگی تولید کنیم که تاکنون از ۱۶.۵ میلیون دستگاه عبور کرده‌ایم.

قالیباف با بیان اینکه تامین مالی تولید به اندازه خود تولید اهمیت دارد، گفت: بر اساس تفاهم‌نامه بانک مرکزی، وزارت اقتصاد و وزارت صمت باید تا پایان سال ۱۱۶۰ همت از تسهیلات بانکی به بخش صنعت و معدن تزریق شود که تاکنون ۶۷ درصد، معادل ۷۵۰ همت محقق شده است.

سخنگوی وزارت صمت با اشاره به تغییر نرخ ارز، بیان کرد: نیاز بنگاه‌های تولیدی به دلیل تغییر قیمت مواد اولیه در پی نوسان نرخ ارز بیش از این ارقام پیش‌بینی شده، بوده است.

وی در رابطه با وضعیت عرضه خودروهای وارداتی در بورس کالا، گفت: بورس کالا مدعی است که ریسک فروش خودرویی که هنوز وارد کشور نشده را نمی پذیرد. این مساله درحال بررسی است و پس از به نتیجه رسیدن نحوه زمان تحویل، خودروها یکی پس از دیگری در بورس کالا عرضه می‌شود.

قالیباف با بیان اینکه در سال ۹۷-۹۸ میزان تولید خودرو در کشور به نصف کاهش یافته بود، اعلام کرد: در هفته گذشته میزان تولید خودرو به یک میلیون و ۶۰ هزار دستگاه رسید که احتمالا تا پایان سال به یک میلیون و ۴۰۰ هزار خودرو خواهد رسید.

سخنگوی دولت همچنین تاکید کرد: طبق وعده داده شده تا پایان سال قرعه‌کشی خودرو حذف می‌شود.

وی همچنین در رابطه با عرضه خودرو در بورس کالا گفت: ما به عنوان وزارت صمت از ادامه عرضه خودرو در بازار بورس کالا حمایت می کنیم اما خودمان را تابع نظر شورای رقابت می‌دانیم.

قالیباف با بیان اینکه شورای رقابت تاکنون در مورد عرضه یا عرضه نشدن خودرو در بورس کالا نظری نداده است، اظهار کرد: جلسه شورای رقابت در این رابطه امروز درحال برگزاری است.

سخنگوی وزارت صمت با اشاره به اینکه این وزار‌ت‌خانه منتظر رسیدن به درک مشترک با شورای رقابت در قیمت‌گذاری خودرو است، عنوان کرد: با رسیدن به فرمول مشترک قیمت خودرو منافع تولیدکننده، مصرف‌کننده حفظ شده و نیز چرخ تولید می‌چرخد.

وی در پایان تصریح کرد: از ابتدا اعلام کردیم که از بورس کالا برای عرضه خودرو حمایت می‌کنیم ولی آن را روش دائمی نمی‌دانیم.

انتهای پیام/

تاریخ انتشار منبع : یکشنبه ۰۹ بهمن ۱۴۰۱

نویسنده محتوا : فوزیه تاجران

پیوند منبع محتوا در خبرگزاری میزان :

برنامه‌ای برای رفع ممنوعیت واردات لوازم‌خانگی وجود ندارد

واتساپ

نظر دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

>