اسماعیلی: نیازمند نقد و بررسی کتاب های منتخب راهی برای معرفی برترین ها به جامعه خواهد بود

 اخبار استان خراسان رضوی / منتشره در 8 ماه قبل توسط خبرگزاری میزان / 55 بازدید

نشست خبری هفدهمین جشنواره بین المللی شعر فجر با حضور مدیرعامل خانه کتاب و ادبیات ایران همچنین دبیرهفدهمین جشنواره بین‌المللی شعر فجر یکشنبه نهم بهمن در محل خانه کتاب و ادبیات ایران برگزار شد.

خبرگزاری میز ان – در این نشست علی رمضانی مدیر عامل خانه کتاب و ادبیات ایران ضمن تاکید بر اهداف هفدهمین جشنواره بین‌المللی شعر فجر اظهار کرد: شعر ثروت ملی برای ایرانیان است که نهضت خلق آثار ارزشمند فرهنگی و ادبی را به دنبال دارد زیرا سایر گونه‌های ادبی همانند شعر در زبان فارسی توان همراه کردن اقشار و اقوام  ایران زمین را به دلیل تسلط در افکار جامعه ندارد .

وی در مورد میزان جایزه هفدهمین جشنواره بین المللی شعر فجر بیان کرد: امسال به روال سالهای گذشته به برترین آثار۱۵۰ میلیون و به شایستگان هفدمین جشنواره بین المللی شعر فجر نیز ۵۰ میلیون تومان تعلق خواهد گرفت.

رمضانی تصریح کرد: شعر فارسی واگویه های ملت ایران از نوع؛ دوستی، شرافت، حماسه و همه ویژگی های مثبت برای یک ملت است. نکته قابل توجه در هفدهمین جشنواره بین‌المللی شعر فجر امسال حجم آثار ارائه شده نسبت به سالهای گذشته است حضور قابل توجه آثار که نشان دهنده علاقه جامعه ادبی برای شرکت در این جشنواره محسوب می شود. هفدهمین جشنواره بین المللی شعر فجر  از سوی نو شاعران آن هم به صورت پر تعداد قابل اهمیت است.

مدیرعامل خانه کتاب و ادبیات ایران به معرفی جشنواره و آثار ادبی شرکت کننده در هفدهمین جشنواره بین‌المللی شعر فجر  اشاره و افزود: شعر هیاهو ندارد و این وظیفه رسانه است که آن را به جامعه معرفی کند لذا همکاری و همیاری رسانه ها در این زمینه بسیار با اهمیت است. اختتامیه جشنواره بین المللی شعر فجر همزمان با ولادت «امیرالمومنین(ع)» برگزار خواهد شد.

وی در ادامه اشاره‌ای داشت به تهدیدات زبان فارسی در کشورهای همسایه و تصریح کرد: کشورهای همسایه که زبان فارسی درآنان رواج دارد ودر منطقه خاور میانه هستند به دلیل چالش‌های موجود در این کشور ها  زبانشان در خطر قرار دارد همین مهم حتی جشنواره های بین المللی شعر فجر را تحت تاثیر خود قرار داده هدف ما، گسترش دامنه شعر فارسی در منطقه خاورمیانه استو اما چناچه قصد داریم که نام شاعران بزرگ همانند هم مولانا، رودکی و نظامی زنده و قدرمند برای ایران نگهداریم؛ باید به طور واضح تر آثار آنان را در زندگی مردم وارد کنیم بدین ترتیب این شاعران کمتر مورد تهدید و حذف از فهرست شاعران ایران زمین قرار خواهند گرفت.

رضا اسماعیلی در مورد روند داوری و اهداف جشنواره های بین المللی فجر تاکید کرد: استقبال خوب از هفدهمین جشنواره بین المللی شعر فجر از ویژگی‌های بارز این دوره است بررسی ها نشان می‌دهد رشد هفدهمین دوره از جشنواره بین المللی شعر فجر رشدی حدود ۲۰ درصدی نسبت به سالهای گذشته داشته به طوری که ۳۱۲۵ عنوان شرکت کنندگان در این دوره ثبت شده و مورد ارزیابی داوران قرار گرفته است.

وی از دیگر ویژگیهای هفدهمین جشنواره بین المللی شعر فجر عدم تمرکز آن در پایتخت را عنوان کرد و افزود: افتتاحیه هفدهمین جشنواره بین المللی شعر فجر امسال درشهر  شیراز برگزار شد و شهرهای خرم‌آباد و استان خراسان رضوی همچنین جزیره ابوموسی از جمله استان هایی بودند که درحال و هوایی ادبی و فرهنگی هفدهمین جشنواره بین‌المللی شعر فجر شرکت داشتند.

اسماعیلی در مورد وجه تمایز هفدهمین جشنواره بین‌المللی شعر فجر و اظهار کرد: نشست های ویژه شعر نو شامل شعر نیمایی و سفید به صورت مستقل برگزار شد از جمله ویژگی‌های دیگر هفدهمین جشنواره بین المللی شعر فجر برگزاری نشست های دانشجویی در دانشگاه فردوسی را می توان نام برد همچنین ارتباط با رسانه ها و اطلاع رسانی و ارائه مقاله های متعدد از سوی شاعرانه توانمند را در حاشیه هفدهمین جشنواره بین‌المللی شعر فجر عملکرد و وجه تمایز آن  محسوب می شود.

وی با شاره به برگزاری هفدهمین جشنواره بین‌المللی شعر فجر خاطرنشان کرد: دغدغه ما ایجاد پویایی و رونق برای تولید آثار خلاق و نوآوری در حوزه شعر و ادبیات است اما بعد دیگر این امر را همراهی رسانه ها برای معرفی ابعاد هفدهمین جشنواره بین‌المللی شعر فجر  باید دانست؛ برگزار کنندگان هفدهمین جشنواره بین‌المللی شعر فجر تلاش دارند تا به نوبه خود سهم بزرگی در معرفی آثار داشته و در این زمینه دستور العمل هایی را بکار خواهند گرفته که از جمله آنان  برگزاری جلسات نقد و بررسی در محافل ادبی بوده است.

در پایان این نشت دبیر هفدهمین جشنواره بین المللی شعر فجر اعلام کرد: امسال ۳۱۲۵ عنوان دفتر شعر به دبیرخانه شعر فجر ارسال شد که از این میزان ۳۲۷ عنوان کتاب درباره شعر(نقد و پژوهش)، «۳۲۸» در بخش شعر کودک. ۲۴۷۰ عنوان در بخش بزرگسال بود که به تفکیک ۱۲۰۰ کتاب در بخش شعر نو (سپید و نیمایی)، ۱۱۷۵ عنوان دربخش کلاسیک و ۹۵ عنوان در بخش شعر محاوره و ترانه بودند.

نامزد بخش‌های مختلف این‌دوره از جشنواره مذکور به این شرح اعلام شدند:

در بخش درباره شعر

«شاعران حوزه ادبی خراسان» از محمد غلامرضایی، نشر سمت

«قرن‌های بی‌زمان»، نوشته مهدی محبتی، نشر هرمس

«نظامی گنجه‌ای و پنج‌گنج» نوشته نصرالله امامی، سمت

«هشت رود» از محمدکاظم کاظمی، شهرستان ادب

در بخش کودک و نوجوان

«جنگل» سروده معصومه معصوم‌زاده، کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان

«دلتنگتم و می‌دانی» از مریم زندی، انتشارات سروش

«قلب کوه از سنگ نیست» سروده غلامرضا بکتاش، انتشارات سروش

«از کنار روزها» سروده هادی منوری. انتشارات زبان فارسی

«روی پیشانی باد نوشته ویرانی» سروده فاطمه اقلامی، انتشارات نفیر

«میان جیوه و اندوه» از لیلا کرد بچه، نگاه

در بخش «شعر محاوره و ترانه» از نظر هیئت داوران هیچ کتاب برگزیده و شایسته تقدیر نشد. فقط در مراسم اختامیه شایسته تحسین خواهیم داشت.

«دقایق» سروده سعید تاج محمدی، شهرستان ادب

«زیر ساعت حرم» از مریم سقلاطونی، سوره مهر

«شعر نان نمی‌شود» سروده مهدی میرزا رسول‌زاده، کتاب بهار

«مرتد» سروده مهدی جهاندار، شهرستان ادب

«یار بَست» سیدضیاء موسوی، انتشارات شانی

 انتهای پیام/

تاریخ انتشار منبع : یکشنبه ۰۹ بهمن ۱۴۰۱

نویسنده محتوا : انسیه بغدادی

پیوند منبع محتوا در خبرگزاری میزان :

اسماعیلی: نیازمند نقد و بررسی کتاب های منتخب راهی برای معرفی برترین ها به جامعه خواهد بود

واتساپ
آگهی و اخبار مرتبط

معاون دادستان مرکز خراسان رضوی از پیشگیری و آموزش، بعنوان...

معاون دادستان مرکز خراسان رضوی از پیشگیری و آموزش، بعنوان دو راهکار مهم کاهش تصادفات رانندگی یاد کرد و گفت: اقدامات مهم و مؤثری از جمله شناسایی نقاط ضعف و قوت در حوادث رانندگی و همچنین اصلاح برخی نقاط حادثه خیز مهم شهر مشهد انجام گرفته است. خبرگزاری میزان –...
ادامه مطلب

بیشتر

سازمان هواشناسی نسبت به فعالیت سامانه بارشی و بارش برف...

سازمان هواشناسی نسبت به فعالیت سامانه بارشی و بارش برف و باران همچنین احتمال سیلابی شدن مسیل‌ها، بالا آمدن ناگهانی سطح آب رودخانه‌ها و آبگرفتگی معابردر ۲۴ استان هشدار داد. خبرگزاری میزان – سازمان هواشناسی با صدور هشدار زردرنگ  از فعالیت سامانه بارشی، بارش باران، در نواحی با اقلیم گرم وقوع...
ادامه مطلب

بیشتر

معاون آموزش متوسطه در برنامه رادیویی شب چراغ صداي خراسان...

معاون آموزش متوسطه در برنامه رادیویی شب چراغ صداي خراسان رضوی، گفت: گسترش آموزش های فنی و حرفه ای و توسعه هنرستان ها در کشور ضرورت جدی دارد. خبرگزاری میزان- به گزارش مرکز اطلاع‌رسانی و روابط عمومی وزارت آموزش‌وپرورش، محمدمهدی کاظمی با اشاره به اهداف برگزاری گردهمایی معاونین آموزش متوسطه کشور،...
ادامه مطلب

بیشتر

مدیرعامل شرکت فرودگاه‌ها و ناوبری هوایی گفت: ۵۳ پروژه فرودگاهی...

مدیرعامل شرکت فرودگاه‌ها و ناوبری هوایی گفت: ۵۳ پروژه فرودگاهی در ۱۷ استان در آستانه بهره‌برداری قرار دارد. خبرگزاری میزان _ حمیدرضا سیدی از آغاز بهره‌برداری از ۵۳ پروژه به ارزش ۹ هزار و ۸۰۳ میلیارد ریال در ۲۷ فرودگاه کشور خبر داد و گفت: این پروژه‌ها در ۱۷ استان...
ادامه مطلب

بیشتر

منتشره در 8 ماه قبل

۱۳ تیرانداز کشورمان در رشته تپانچه اردوی خود را از...

۱۳ تیرانداز کشورمان در رشته تپانچه اردوی خود را از فردا، ۱۱ بهمن ماه در تهران آغاز می کنند. خبرگزاری میزان – به گزارش روابط عمومی فدراسیون تیراندازی، دور جدید اروی تیم ملی تپانچه کشورمان از فردا (سه‌شنبه)، ۱۱ بهمن ماه در تهران آغاز شد, این مرحله از اردو تا...
ادامه مطلب

بیشتر

انتخابات كميسيون‌های سه‌‌گانه فدراسيون كاراته ۱۲ بهمن ماه مجددا برگزار...

انتخابات كميسيون‌های سه‌‌گانه فدراسيون كاراته ۱۲ بهمن ماه مجددا برگزار خواهد شد. خبرگزاری میزان – طبق اعلام روابط عمومی فدراسیون کاراته، با توجه به اختلال در سیستم رای گیری جهت انتخابات کمیسیون های مربیان، داوران و ورزشکاران و نیز بررسی های به عمل آمده برابر آیین نامه های فوق مصوب...
ادامه مطلب

بیشتر

۲۸ بازیکن جهت حضور در تمرینات تیم ملی فوتبال نوجوانان...

۲۸ بازیکن جهت حضور در تمرینات تیم ملی فوتبال نوجوانان از سوی سرمربی این تیم به اردو فراخوانده شد. خبرگزاری میزان – به گزارش سایت رسمی فدراسیون فوتبال، تیم فوتبال نوجوانان خرداد سال آتی در مسابقات جام ملت‌های زیر ۱۷سال آسیا به میزبانی تایلند شرکت می‌کند. به این منظور اردوهای...
ادامه مطلب

بیشتر

اولین اردوی انتخابی تیم ملی زیر ۲۰ سال دختران از...

اولین اردوی انتخابی تیم ملی زیر ۲۰ سال دختران از ۱۳ بهمن ماه در مرکز ملی فوتبال آغاز می شود. خبرگزاری میزان – به گزارش سایت رسمی فدراسیون فوتبال، نخستین اردوی انتخابی تیم فوتبال زیر ۲۰ سال دختران از ۱۳ تا ۱۶ بهمن ماه در مرکز ملی فوتبال برگزار می‌شود،...
ادامه مطلب

بیشتر

نظر دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

>