زندگینامه سید علی خامنه ای

محبوب‌ ترینها 

 سید علی خامنه ای / منتشره در 3 سال قبل توسط مدیر سایت

زندگینامه آیت الله العظمی خامنه ای

ایشان در 24 تیر سال 1318 در شهر مقدس مشهد واقع در استان خراسان رضوی چشم به جهان گشود,سید علی فرزند دوم سید جواد خامنه ای ,پژوهشگر و محقق اسلامی بود که به تمامی اعضای خانواده خود شیوه زندگی ساده,بی ریا و فروتنانه را آموخت.
ایشان در باره پدر خود پدر خود و نحوه زندگیشان چنین می فرماید:«پدر من با این که شخصیت مذهبی شناخته شده ای بود می توان گفت تا حدی ریاضت طلب و زاهد بود. ما زندگی سختی داشتیم, گاهی اوقات برای شام تنها نان کشمش داشتیم که مادرم برای ما فراهم ساخته بود… خانه ما تقریبا 65 متر مربع بود که شامل یک اتاق و یک زیرزمین تاریک می شد. زمانی که افراد برای دیدن پدرم که روحانی محله بود می آمدند ما باید در زمین خانه می ماندیم تا آن ها بروند… سال ها بعد یک فرد خیّر قطعه خالی ای که مجاور خانه بود را خرید و به این صورت ما توانستیم دو اتاق دیگر به خانه اضافه کنیم.»
تحصیلات
در سن چهار سالگی سید علی و برادر کوچکترش محمد برای فراگیری خواندن و نوشتن و همچنین قرآن کریم به مکاتب سنتی مرسوم آن زمان فرستاده شدند. سید علی بعد ها برای ادامه تحصیل خود به یک مدرسه تازه تاسیس اسلامی مراجعه کرد.
پس از مدرسه ابتدایی وی تحصیلاتش را در حوزه علمیه ای در مشهد ادامه داد. ایشان در این باره می گوید:« عامل اصلی این تصمیم گیری مهم, والدین بنده, بخصوص پدرم بودند.»
ایشان در مدارس حوزه علمیه سلیمان خان(سلیمانیه) و نواب کلیه دروس متوسطه از جمله منطق, فلسفه و فقه اسلامی را طی مدت زمان عالی و کوتاه پنج ساله تحت نظر علمی و مذهبی پدر خویش و دیگر عالمان هم رده ایشان سپری کرد. سپس دروس عالی رتبه که درس خارج نامیده می شد را با دانشمندان و مدرسان عالی رتبه مانند ایت الله العظمی میلانی آغاز کرد.
حوزه علمیه های مشهور نجف و قم
سید علی تنها 18 سال داشت که تحصیلاتش در بالاترین سطح را آغاز کرد.او برای زیارت حرم های مطهر در عراق تصمیم گرفت تا در سال 1336 به نجف اشرف برود. وی که تحت تاثیر مدرس های حوزه علمیه آن جا از جمله ایت الله و ایت الله شاهرودی قرار گرفت تصمیم گرفت تا تحصیلش را در آن جا ادمه دهد.در ادامه که وی متوجه شدند پدرشان میخواهد پسرشان تحصیلاتش را در شهر مقدس قم سپری کند ,در سال 1337 به ایران بازگشتند.
وی با جدیت و اشتیاق فراوان تحصیلات پیشرفته خود را طی سال های 1337تا1343 نزد دانشمندان بزرگ مذهبی همچون امام خمینی,ایت الله العظمی برجردی, ایت الله حائری یزدی و همچنین علامه طباطبایی گذراند.
ایشان پس از شنیدن خبر ناگوار نابیناشدن یک چشم پدرشان برای مصاعدت به ایشان به شهر مقدس مشهد بازگشت و مابقی تصیلات خود را نزد ایت الله میلانی و دیگر علمای مشهد سپری کرد. سید علی که در سن جوانی به مقام اجتهاد رسیده بود در آن زمان به تدریس موضوعات مختلف مذهبی به جوانان حوزه و دانشجویان پرداخت.
رهبر معظم با یاد آوری نکته بازگشت خود به مشهد فرمود:« تمامی موفقیت های من مدیون کمک هایی است که به والدین خود کرده ام.»
فعالیت های سیاسی
ایت الله العظمی خامنه ای می فرماید:« از نظر اندیشه سیاسی و فعالیت های انقلابی بنده کاملا مرید امام خمینی هستم اما این شوری انقلابی زمانی در من شکل گرفت که 13 ساله بودم و نواب صفوی که بعد ها به دست شاه مستبد و حامیان انگلیسی وی شهید شد در مدرسه ما سخنرانی آتشین و انقلابی ای علیه سیاست های ضد اسلامی و فاسد شاه انجام داد.»
در سال 1341 بود که سید علی به جمع حامیان امام خمینی (ره) پی وست که مخالف ساسیت های آمریکایی و ضد اسلامی شاه بود.
ایشان با شجاعت و وفاداری وصف ناپذیر 16 سال تمام این راه که منجر به سقوط رژیم شاه شد ادامه دادند و شکنجه,زندان و تبعید هیچ کدام در دل ایشان ذره ای شک و تردید ایجادنکرد.
امام خمینی (ره) در شهریور 1342 (مصادف با ماه محرم) , روحانی جوان و دلیر سید علی خامنه ای را برای رساندن پیام آیت الله میلانی و دیگرعلمای بزرگ مشهد در راستای افشای چهره حقیقی رژیم ستمگر شاهی به کار گذاشت. ایشان این کار را به نحو احسنت انجام داده و برای هرچه بهتر انجام شدن روند پیام رسانی به شهر بیرجند سفر کرد. در شهر بیرجند ایشان بازداشت شده و به مدت یک شب در زندان بودند, مقامات ؤزیم به وی دستور دادند که دیگر هیچ گونه فعالیتی در این زمینه نداشته باشد اما ایشان که میدانستند تحت نظارت نیروهای شاه هستند تسلیم نشده و به فعالیت های خود ادامه داند و سر انجام در جریان فعالیت های خود در جریان قیام خونین 15 خرداد 1342 وی دوباره دستگیر شده و ضمن انتقال به مشهد 10 روز را در زندان سپری کردند.
طبق یک برنامه کاملا هماهنگ شده و برنامه ریزی شده , ایت الله خامنه ای و چند تن از دوستان نزدیکشان در دی 1342 راهی جنوب ایران و استان های کرمان و زاهدان شدند تا همه پرسی دروغین و به اصطلاح اصلاح گرایانه شاه را افشاکرده و پرده از حقایق آن بردارند. وی در بسیاری از سخنرانی های خود که در انظار عمومی برگذار میکرد سیاست های شیطانی رژیم شاه که سر منشا آمریکایی داشتند را افشا کرد. آژانس اطلاعات امنیت رژیم شاه , ساواک این بار ایشان را دستگیر کرده و با هواپیما به تهران منتقل کرد که منجر به دوماه حبس انفرادی و شکنجه های فراوان ایشان شد.
ایشان پس از آزادی در تهران و مشهد به تدریس دروس تفسیر قرآن کریم, سیره ائمه و ایدئولوژی اسلامی پرداخت و از آن جا که ساواک وی را تحت نظر داشت مجبور شد فعالیت های خود را به وصرت محرمانه از سر بگیرد. هرچند ایشان بخاطر برپا داشتن کلاس های خود و گفت و گو در مورد ایدئولوژی های سالامی دوباره دستگیر و زندانی شد.
ایشان در باره اقدامات ساواک چنین می فرماید:« از سال 1348 به بعد زمینه های برای فعالیت مسلحانه فراهم شد از این رو حساسیت رژیم و ساواک بر روی فعالیت های بنده افزایش یافت. آن ها بر این باور بودند که اموژه های من بر پایه ایدئو لوژی های اسلامی مرتبط با قیام های مسلحانه است. اما با وجود تمام این سخت گیری هاپس از آزاد شدن من از زندان تعداد افراد شرکت کننده در کلاس های بنده در مورد قرآن کریم افزایش یافت.»
دستگیری آخر و تبعید شدن ایشان
ایت الله العظمی خامنه ای طی سال های 1350 تا 1353 در سه مسجد مختلف شهر مشهد کلاس های قرآن و ایدئو لوژی اسلامی بر قرار می کردند که این کلاس ها همراه با سخنرانی هایی در مورد نهج البلاغه بود که هزاران جوان مقید و دارای تفکرات سیاسی اسلامی را جذب کرد. در اکثر شهر های ایران این سخن رانی ها به صورت دست نوشته و تایپ شده میان مردم پخش می شد.
دانش آموزان ایشان به شهر های دور سفر می کردند تا آموزه های ایشان را به گوش همگی برسانند از این رو در زمستان سال 1353 در مشهد ساواک برای ششمین بار اقدام به دستگیری ایت الله خامنه ای نمود و تمامی کتاب های ایشان ها را نیز مصادره کرد.
ایشان چندین ماه را در زندان مشترک پلیس و ساواک که از زندان های بدنام آن مواقع بود سپری کردند. وی درمورد رفتار ناپسند و شکنجه های مورد استفاده در آن زندان چنین می فرمایند:«فقط افرادی که در آن شرایط بودند می توانند دشواری آن شرایط را درک کنند….»
ایت الله خامنه ای در پائیز 1354 آزاد شد و به مشهد رفت اما از هرگونه فعالیت, سخنرانی و برگذاری کلاس منع شد.
فعالیت های مخفیانه وی باعث شد تا در زمستان 1354 ساواک وی را دستگیر و به سه سال تبعید محکوم سازد. این سال های دشوار در نیمه دوم سال 1357 پایان یافت و ایت الله خامنه ای موفق شد به دلیل شرایط سیاسی حاکم بر آن زمان چند ماه قبل از پیروزی انقلاب اسلامی به مشهد بازگردد. در این شرایط دشوا و نارضایتی های مدنی وی فعالیت های سیاسی مذهبی خود را با تمام قوا ادامه داد.
ایشان پس از تحمل 15 سال حبس و شکنجه و بدرفتاری های رزیم شاه سرانجام توانست شاهد سقوط این رژیم و ظهور جمهور اسلامی ایران باشد.
پیروزی انقلاب اسلامی
امام خمینی (ره) اندکی قبل از پیروزی انقلاب اسلامی (22 بهمن 1357) و بازگشت خود از پاریس به ایران دستور برپایی شورایی برای هماهنگی امور انقلاب را صادر کردند. ایت الله خامنه ای به همراه چند تن دیگر از افراد مشهور همچون ایت الله شهید مطهری و شهید بهشتی به عنوان اعضای این شورا منصوب شدند. ایشان مسئول هماهنگی و آماده سازی امور مشهد را به عهده گرفتند تا مسئولیت های جدید را به نحو احسنت انجام دهند.
مسئولیت های جدید
در لیست زیر خدماتی است که ایت الله العظمی خامنه ای برای انقلاب انجام داده اند:
#در سال 1358 ایشان به همراه چند شخصیت مذهبی و مجاهد دیگر شامل شهید بهشتی, ایت الله رفسنجانی,شهید باهنر و ایت الله موسوی اردبیلی حذب جمهوری اسلامی را تاسیس کردند.
*معاون وزارت دفاع
*فرمانده سپاه پاسداران انقلاب اسلامی
*امام جمعه موقت تهران به حکم امام خمینی (ره)
*نماینده منتخب مردم تهران برای مجلس(مجلس شورا اسلامی)
* در سال 1359 ایشان به هنوان نماینده امام خمینی در شورای عالی دفاع منصوب شد
*حضور فعال در جبهه های جنگ تحمیلی ایران و عراق
* در سال 1360 به دنبال شهادت شهید رجائی رئیس جمهور منتخب مردم شدند.( ایت الله خامنه ای در مسجد ابوذر مورد حمله تروریستی قرار گرفت که منجر به جراحت شدید و بستری شدن ویبه مدت چند ماه در بیمارستان شد)
* انتخاب شدن به عنوان رئیس شورای فرهنگی انقلاب اسلامی
*در سال 1365 ایشان رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام شدند
* برای دوره چهار ساله دوم مجداد به عنوان رئیس جمهور منتخب ایران دست پیدا کردند
*در سال 1368 و پس از رحلت امام خمینی (ره) به عنوان رهبر فقید انقلاب اسلامی منصوب شدند
* در سال 1369 رئیس کمیته اصلاح قانون اساسی شدند
آثار نوشته و تالیف شده و همچنین ترجمه های ایشان
دست نوشته ها
1 طرح کلی اندیشه اسلامی در قرآن
2 از ژرفنای نماز
3 گفتاری در باب صبر
4 چهار کتاب اصلی علم رجال
5ولایت
6 گزارشی از حوزه علمیه مشهد
7 پیشوای صادق
8 وحدت و تحذّب
9هنر
10 درست فهمیدن دین
11 عنصر مبارزه در زندگی ائمه
12 روح توحید:نفی عبودیت غیر از غذا
13 ضرورت بازگشت به قرآن
14 سیره امام سجاد
15 امام رضا و ولایتعهدی
16 تهاجم فرهنگی(مجموعه سخنان)
17 مروری بر عقاید, روش و مبانی تفسیری (9جلد)
آثار ترجمه شده توسط ایشان
1 صلح امام حسن تالیف راضی آل یاسین
2 آینده در قلمرو اسلام تالیف سید قطب
3مسلمانان در نهت ازادی هندوستان تالیف عبد المنعم نمری نصری
4 ادعانامه علیه تمدن غرب تالیف سید قطب

واتساپ
آگهی و اخبار مرتبط

رهبر معظم انقلاب اسلامی صبح امروز در دیدار اعضای شورای...

رهبر معظم انقلاب اسلامی صبح امروز در دیدار اعضای شورای عالی حوزه های علمیه برنامه ریزی برای شناسایی و بکارگیری استعداد های برتر فکری از میان طلاب جوان تاکید کردند. حضرت آیت‌الله خامنه‌ای در این دیدار نقش شورای عالی حوزهای علمی در سیاست گذاری برای تربیت معلمان و مربیان دینی...
ادامه مطلب

بیشتر

منتشره در 3 سال قبل

محبوب‌ ترینها 

    جهت دانلود با کیفیت عکس های امام خامنه...

    جهت دانلود با کیفیت عکس های امام خامنه ای به http://farsi.khamenei.ir/photo-album?id=43853#i مراجعه فرمایید .
ادامه مطلب

بیشتر

منتشره در 3 سال قبل

محبوب‌ ترینها 

همه دلبستگان مقاومت خونخواه سردار بزرگ و پر افتخار اسلام....

همه دلبستگان مقاومت خونخواه سردار بزرگ و پر افتخار اسلام. در پی شهادت سردار پرافتخار اسلام حاج قاسم سلیمانی و شهدای همراه او به ویژه مجاهد بزرگ آقای ابومهدی المهندس رهبر انقلاب در پیامی ضمن اعلام سه روز عزای عمومی در کشور تاکید کردند انتقام سختی در انتظار جنایتکاران حادثه...
ادامه مطلب

بیشتر

دراین یکی دو روز یکسری حوادثی به دنبال مصوبه ی...

دراین یکی دو روز یکسری حوادثی به دنبال مصوبه ی سران کشور اتفاق افتاده است.دیروز و دیشب ،پریشب در برخی از شهر های کشور و متاسفانه مشکلاتی هم درست شد،تعدادی جان باختند ،مراکزی هم تخریب شد.به چند نکته باید توجه داشت ،اولاوقتی چیزی مصوبه ی سران کشور است انسان باید...
ادامه مطلب

بیشتر

از مدیر سایت

تست درباره من

>