زندگینامه سید روح الله خمینی

محبوب‌ ترینها 

 سید روح الله خمینی / منتشره در 2 سال قبل توسط مدیر سایت

زندگینامه امام خمینی

مقدمه

امام آیت الله سید روح الله موسوی خمینی (هفدهم مه 1900 – 3 ژوئن 1989) یک روحانی و مرجع مسلمان و رهبر سیاسی انقلاب اسلامی 1979 ایران بود که محمدرضا پهلوی ، آخرین شاه ایران را سرنگون کرد. پس از انقلاب ، امام خمینی رهبر بزرگ ایران – چهره مهم سیستم سیاسی جمهوری اسلامی جدید – تا زمان مرگ شد.

امام خمینی برای بسیاری از مسلمانان مرجع تقلید قلمداد می شد و در ایران رسماً به عنوان امام خطاب می شد تا آیت الله العظمی. و امت مسلمان در طی تمام سال های بعد از رحلت مومن به ایشان بوده و هستند. امام خمینی همچنین یک نظریه پرداز سیاسی بسیار تأثیرگذار و مبتکرانه اسلامی بود که بیشتر به خاطر توسعه نظریه ولایت فقیه ، مورد توجه قرار گرفت.


سال های اول

خانواده و سالهای اولیه

روح الله موسوی فرزند آیت الله سید مصطفی موسوی و حاجیه آقا خانم (هاجر) است ، متولد  اول مهرماه ۱۲۸۱ خورشیدی در شهر خمین ، در حدود 300 کیلومتری جنوب تهران پایتخت ایران به دنیا آمد. سیدی از نوادگان پیامبر اسلام و امام هفتم ، (امام موسی کاظم). پدربزرگ پدری وی سید احمد موسوی بود که همسر سومش سکینه در سال 1856 مصطفی را به دنیا آورد. پدربزرگ مادری امام خمینی میرزا احمد مجتهد خوانساری ، روحانی بلند پایه در مرکز ایران بود که فتوا برای ممنوعیت استفاده از دخانیات در مخالفت به انحصار اعطا شده توسط شاه به یک شرکت انگلیسی ، منجر به لغو امتیاز شد.

پدر امام خمینی هنگام پنج سالگی به قتل رسید و او توسط مادر و یکی از عمه هایش بزرگ شد. اما در سن 15 سالگی بود که مادر و عمه اش درگذشت. در شش سالگی شروع به مطالعه قرآن ، کتاب مقدس اسلام کرد. او تحصیلات اولیه خود را در خانه و مدرسه محلی ، زیر نظر ملاعبدالقاسم و شیخ جعفر گذراند و تا 18 سالگی تحت سرپرستی برادر بزرگتر خود ، آیت الله پسندیده بود. برای وی ترتیب تحصیل در مدرسه علمیه اصفهان فراهم شد ، اما  در عوض به حوزه علمیه اراک جذب شد که به دلیل درخشش تحصیلی خود به شاگردی آیت الله شیخ عبدالکریم حائری یزدی (که خود شاگرد برخی از بزرگترین دانشمندان نجف و کربلا در عراق است) مشهور بود.

در سال 1921 ، امام خمینی تحصیلات خود را در اراک آغاز کرد. سال بعد ، آیت الله حائری یزدی حوزه علمیه اسلامی را به شهر مقدس قم منتقل کرد و از شاگردانش برای پیگیری دعوت کرد. امام خمینی دعوت را پذیرفت ، حرکت کرد و قبل از تبعید به شهر مقدس نجف عراق ، در مدرسه دارالشفا در قم اقامت گزید. وی پس از فارغ التحصیلی ، سالها به تدریس فقه اسلامی (شریعت) ، فلسفه اسلامی و عرفان (ایرفان) پرداخت و کتابهای بی شماری را در این زمینه نوشت.

اگرچه در این مرحله علمی زندگی امام خمینی (ره) فعال سیاسی نبود ، اما ماهیت مطالعات ، آموزه ها و نوشته های وی نشان می داد که او قاطعانه از ابتدا به فعالیت سیاسی روحانیون اعتقاد داشت. سه عامل از این پیشنهاد پشتیبانی می کنند. اول ، علاقه وی به مطالعات اسلامی از مرزهای مباحث سنتی احکام اسلامی (شریعت) ، فقه (فقه) و اصول و مانند آن فراتر رفت و او کاملاً به فلسفه و اخلاق علاقه داشت. دوم ، آموزه های او غالباً بر اهمیت بالای دین با موضوعات عملی اجتماعی و سیاسی روز معطوف بود. سوم ، او نخستین روحانی ایرانی بود که در دهه 1940 آشکارا سعی در رد سکولاریسم داشت. کتاب مشهور او ، کاشف اسرار (کشف اسرار) به منزله انکار (اسرار هزاران سال) ،نوشته احمد کسروی مورخ  ضد روحانی ایران بوده است.همچنین وی از قم به تهران رفت تا به آیت الله حسن مدرس – رهبر اکثریت مخالف در پارلمان ایران در دهه 1920 گوش کند.

امام خمینی (ره) در سال 1963 و به دنبال درگذشت آیت الله العظمی سید حسین بروجردی ، به مرجعیت درآمد.

فعالیت سیاسی اولیه

در این زمان او می توانست عقاید سیاسی-مذهبی خود را آشکارا نمایندگی کند. زیرا کشته شدن پیشرو و رهبر مذهبی شیعه ، آیت الله سید محمد بروجردی (1961) و روحانی فعال آیت الله ابوالقاسم کاشانی (1962) عرصه رهبری را برای امام خمینی (ره) باز کرد و در سن 60 سالگی به یک مقام برجسته مذهبی دست یافته بود. علاوه بر این ، گرچه از زمان ظهور رضا شاه پهلوی به قدرت در دهه 1920 ، طبقه روحانی به دلیل سیاستهای سکولار و ضد روحانی خود و سیاستهای پسرش محمدرضا شاه در حال دفاع به سر می برد. این سیاست ها در اوایل دهه 1960 با “انقلاب سفید” به اوج خود رسید.

 

مخالفت با انقلاب سفید

امام خمینی برای اولین بار در سال 1962 فعال سیاسی شد. هنگامی که انقلاب سفید که توسط دولت شاه در ایران اعلام شد خواستار اصلاحات ارضی ، ملی شدن جنگل ها ، فروش شرکت های دولتی به منافع خصوصی ، تغییر قوانین انتخاباتی برای زنان، تقسیم سود در صنعت و یک کارزار ضد بی سوادی در مدارس کشور بود. بیشتر این ابتکارات و غربی سازی ها از سوی سنت گرایان ، به ویژه دانشمندان دینی قدرتمند و ممتاز (علما) که به شدت تهدید می شدند خطرناک تلقی می شدند. علما شورش های ضد دولتی را در سراسر کشور رهبری کردند. آنها انقلاب سفید را چارچوبی ایدئولوژیک پایدار برای حمایت از رابطه خاص سلطه ، در این مورد سلطنت محمدرضا شاه پهلوی می دانستند. این بیش از هر چیز یک پروژه سلطه گر بود که قصد داشت شاه را به دروغ رهبری انقلابی از طریق به دست آوردن اسطوره های اجتماعی و تاریخی تفسیر کند که از طریق منشور سازه های ایدئولوژیک معاصر ، اغلب متضاد ، مانند ناسیونالیسم و ​​مدرنیسم به تصویر بکشد.

در ژانویه سال 1963 ، شاه یک برنامه اصلاحاتی شش نقطه ای به نام “انقلاب سفید” را اعلام کرد ، یک بسته اقدامات الهام گرفته از آمریکایی که به منظور ایجاد یک رژیم لیبرال و مترقی. امام خمینی (ره) در جلسه ای همکاران خود (سایر آیت الله ها) را در قم فراخواند تا بر ضرورت مخالفت با برنامه های شاه تاکید کند. امام خمینی (ره) سایر مراجع ارشد قم را توجیح کرد که به تحریم همه پرسی  که شاه برای دستیابی به ظاهر تأیید مردمی برای انقلاب سفید خود در نظر گرفته بود ، حکم کنند. امام خمینی در 2 بهمن 1341 با صدور بیانیه ای کاملاً محکم ، شاه و برنامه های او را نفی کرد. دو روز بعد شاه ماموران خود را به قم فرستاد تا به علما به شدت حمله کنند. امام خمینی (ره) به مخالفت با برنامه های شاه ادامه داد و اعلامیه ای را نیز منتشر کرد که امضاهای هشت دانشمند ارشد دیگر را نیز به همراه داشت. وی در آن ، شیوه های مختلفی را که شاه گفته بود قانون اساسی را نقض کرده است ، ذکر کرد ، گسترش فساد اخلاقی در کشور را محکوم کرد و شاه را متهم کرد که  کشور را تسلیم همه جانبه  آمریکا و اسرائیل می کند. وی همچنین تصریح کرد که جشن های نوروزی برای سال 1342 ایران (21 مارس 1963) به عنوان نشانه اعتراض به سیاست های دولت لغو می شود. در بعدازظهر عاشورا (3 ژوئن 1963) ، امام خمینی در مدرسه علمیه فیضیه سخنرانی کرد که در آن شاه را با یزید مقایسه کرد و به شاه هشدار داد که اگر راه خود را تغییر ندهد ، روزی فرا می رسد که مردم از رفتنش از کشور تشکر می کنند.

در پی مخالف های عمومی امام خمینی از برنامه های سیاسی اقتصادی و فرهنگی شاه محمدرضا پهلوی و خطاب کردن شاه به عنوان “مرد بدبخت” و دستگیری وی ، در (15 خرداد ، در تقویم ایران) ، سه روز شورش های بزرگ در سراسر ایران رخ داد و نزدیک به 400 نفر کشته شد. امام خمینی (ره) به مدت 8 ماه در بازداشت خانگی بود و در سال 1343 آزاد شد.

همچنین این یک نقطه عطف از دیدگاه سیاسی اسلام بود. روحانیان از زمان تأسیس صفویان از سلطنت شیعه حمایت کرده بودند و این منبع اصلی مشروعیت پادشاهان بود. روحانیت شیعه به آنها توصیه کرده بودند که عادل باشند و از فقه جعفری پیروی کنند. ولی با گذشت زمان پادشاهان احکام شرعی را اجرا نکردند تا این که رضا شاه سلطنت ایران را به یک دیکتاتوری مدرن تبدیل کرد. برنامه های نوسازی سلسله پهلوی ، زندگی دینی را محدود و تهدید می کرد و باعث می شد که روحانیت در برابر سلطنت قرار نگیرد و سرانجام امام خمینی (ره) تصمیمی گرفت که با آنها بجنگد و دولت دیگری را با قواعد دینی بنا کند.

مخالفت با کاپیتولاسیون

در پاییز سال 1343 ، امام خمینی (ره) با انتقاد از هر دو شاه پهلوی و ایالات متحده ، این بار در پاسخ به کاپیتولاسیون” یا مصونیت دیپلماتیک اعطا شده توسط شاه به نیروهای نظامی آمریکایی در ایران. در آبان 1343 ، امام خمینی دوباره دستگیر و به تبعید فرستاده شد.

زندگی در تبعید

امام خمینی بیش از 14 سال را در تبعید گذراند که بیشتر در شهر مقدس نجف در عراق بود. در ابتدا ، وی در در آبان 1343 به ترکیه اعزام شد و در آنجا کمتر از یک سال در شهر بورسا ماند. وی در خانه ای به میزبانی سرهنگ ترکیه ای به نام علی ستینر سکونت یافت و در آن زمان نتوانست جایگزین دیگری برای اقامت خود فراهم کند. بعداً در اکتبر سال 1344  ایشان یافت به نجف عراق منتقل شود و بعد از آشتی دولت ایران و عراق مجبور به ترک کشور در سال 1357 شد و  پس از آن به نوفل لوشاتو در فرانسه رفت.

از نظر منطقی ، در دهه 1350 ، بر خلاف دهه 1320 ، او دیگر ایده ی سلطنت را تحت قانون اساسی ایران 1285-1286 قبول نکرد ، ایده ای که به وضوح توسط کتاب او کشف السرار مشهود بود. وی در دولت اسلامی خود (حکومت اسلامی) – که مجموعه ای از سخنرانی های وی در نجف است که در سال 1970 منتشر شد – او هم قانون اساسی ایران را به عنوان یک واردات بیگانه از بلژیک و هم سلطنت به طور کلی رد کرد. وی معتقد بود که دولت یک نهاد غیر اسلامی و نامشروع است که از اقتدار قانونی ولی فقیه (ولی فقیه) غصب می کند ، که باید هم به عنوان سرپرست معنوی و هم موقع جامعه مسلمان (امت) فرمانروایی کند.

در اوایل سال 1970 ، امام خمینی یک سری سخنرانی در نجف در مورد حکومت اسلامی ارائه داد که بعداً به عنوان کتابی منتشر شد با عنوان های مختلف حکومت اسلامی یا سرپرستی حقوقدانان اسلامی (ولایت فقیه). این مشهورترین و تأثیرگذارترین اثر وی بود و ایده های خود را در مورد حاکمیت (در آن زمان) بیان کرد:

  • اینکه قوانین جامعه باید فقط از قوانین خدا (شریعت) تشکیل شود ، که “همه امور بشری” را در بر می گیرد و “برای هر” موضوع “در” زندگی بشر “دستورالعمل می دهد و هنجارها را تعیین می کند.
  • از آنجا که شریعت ، یا قانون اسلامی ، قانون صحیحی است ، افراد دارای پست های دولتی باید از شریعت آگاهی داشته باشند (فقهای اسلامی چنین افرادی هستند) ، و حاکم این کشور باید فقیه باشد که “بر دانش دیگران پیشی بگیرد” از قوانین اسلامی و عدالت و همچنین داشتن هوش و توانایی اداری. قانون توسط پادشاهان و / یا مجامع “کسانی که ادعا می کنند نماینده اکثریت مردم هستند” (یعنی مجالس منتخب و مجلس) توسط اسلام “اشتباه” اعلام شده اند ، مگر اینکه مورد تأیید فقیه باشد.
  • این سیستم حاکمیت اسلامی برای جلوگیری از بی عدالتی لازم است: فساد ، ظلم به قدرتمندان بر فقیر و ضعف ، نوآوری و انحراف اسلام و قانون شرع. و همچنین برای از بین بردن نفوذ و توطئه های ضد اسلامی توسط قدرت های خارجی غیر مسلمان.

یک شکل اصلاح شده از این سیستم ولایت فقیه پس از به قدرت رسیدن امام خمینی (ره) و یارانش به تصویب رسید و او اولین “نگهبان” یا رهبر بزرگ جمهوری اسلامی شد.

در عین حال ، امام خمینی (ره) مراقب بود که ایده های خود را برای حکومت روحانی در خارج از شبکه مخالفت اسلامی خود با شاه که برای ساخت و تقویت آن در طول یک دهه آینده کار می کرد ، منتشر کند. کاست های کتبی از سخنرانی های او ، شاه را به شدت محکوم می کند ، به عنوان مثال ، “مأمور یهود ، مار آمریکایی که سرش را باید با سنگ خرد کرد” ، به عنوان اقلام رایج در بازارهای ایران تبدیل شد
در خلال چند ماه پس از تبعید  ، امام خمینی جریان مستمر خبرنگاران ، هواداران و افراد مشهور را دریافت کرد که مشتاق شنیدن رهبر معنوی انقلاب بودند.

 

رهبر بزرگ جمهوری اسلامی ایران

بازگشت به ایران

تنها دو هفته پس از فرار شاه در ایران در 26 دیماه سال 1357 ، روز پنجشنبه 12 بهمن 1357 به دعوت انقلاب ضد شاه که از قبل در جریان بود امام خمینی (ره) پیروزمندانه به ایران بازگشت. برآوردهای  می شود حداقل سه میلیون نفر از ایرانیان انقلابی به استقبال ایشان رفته اند.

در سخنان بزرگی که در روز اول بازگشت به ایران برگزار شد ، امام خمینی (ره) به دولت شاهپور بختیار حمله کردند و در سخنرانی تاریخی خود فرمودند “من توی دهن این دولت می زنم.” او همچنین حکومت اسلامی را به مردم انقلابی ایران نوید دادند ، یک دولت منتخب مردمی که نماینده مردم ایران باشد.

 

تأسیس دولت جدید

در 22 بهمن 1357 انقلاب اسلامی ملت ایران به پیروزی رسید و امام خمینی (ره) دولت موقت را اعلام کرد. در تاریخ  10و11 فروردین 1358، دولت موقت از کلیه ایرانیان شانزده ساله و بزرگتر اعم از  زن و مرد خواست تا در یک همه پرسی در مورد پذیرش جمهوری اسلامی به عنوان شکل جدید دولت و قانون اساسی رأی دهند.از طریق صندوق رای ، بیش از 98٪ به نفع جایگزین شدن نظلام سلطه با جمهوری اسلامی رای دادند. انتخابات بعدی برای تصویب قانون اساسی تازه تدوین شده برگزار شد. در کنار موضع مقام معظم رهبری ، قانون اساسی همچنین مستلزم انتخاب رئیس جمهور هر چهار سال یکبار است ، اما فقط آن دسته از کاندیداها که به طور غیر مستقیم به تصویب شورای نگهبان رسیده اند ، ممکن است برای تصدی این سمت انتخاب شوند. خود امام خمینی (ره) به عنوان رهبر معظم انقلاب مسئول شد و رسماً به عنوان “رهبر انقلاب جهانی اسلامی” منصوب شد. پس از به دست گرفتن قدرت ، اسلام اساس قانون اساسی جدید ایران شد و اطاعت از قوانین اسلامی به لطف پرودگار مهیا گردید.

 

رابطه با سایر ملل اسلامی

امام خمینی قصد بازسازی وحدت و همبستگی مسلمانان را داشت ، بنابراین وی هفته تولد پیامبر اسلام (هفته بین دوازدهم تا هفدهم ربیع الاول در تقویم اسلامی) را به عنوان هفته وحدت اعلام کرد. سپس وی آخرین جمعه ماه رمضان را به عنوان روز جهانی قدس در سال 1979 اعلام کرد. و این امر باعث علاقه و عشق مسلمین جهان به انقلاب اسلامی ایران و امید به رهبری و پیروان آن شد. و این رویکرد اسلام ناب محمدی باعث شد تا  بیشتر حاکمان فاسد سایر ملل مسلمان علیه او روی آوردند و از عراق در جنگ تحمیلی علیه ایران حمایت کنند.

جنگ ایران و عراق

صدام حسین ، رهبر بعثی ، ناسیونالیست عرب سکولار عرب عراق ، مشتاق بود که از ارتش تضعیف شده ایران (آنچه او فرض می کرد) و هرج و مرج انقلاب استفاده کند و به ویژه به استان نفت خیز ایران چشم طمع بدوزد و از طریق تحریک افکار عمومی خوزستان را از ایران سرفراز جدا کند.

با توجه به آنچه بسیاری اعتقاد داشتند تشویق آمریکا ، عربستان سعودی و سایر کشورها بود ، عراق به زودی حمله گسترده ای به ایران را آغاز کرد و آن را شروع کرد به جنگ هشت ساله ایران و عراق (1359-1367). ترکیبی از مقاومت شدید میهن پرستان توسط ایرانیان و بی کفایتی نظامی توسط نیروهای عراقی به زودی پیشروی عراق را متوقف کرد و ایران خیلی زود تقریباً تمام قلمروهای از دست رفته در حمله را بازیابی کرد. این تهاجم باعث عقب نشینی ایرانیان در پشت رژیم جدید شد و قدم امام (ره) را تقویت کرد و به وی اجازه تحکیم و تثبیت رهبری خود را داد.

اگرچه قدرتهای خارجی در طول جنگ اسلحه را برای هر دو طرف تأمین می کردند ، اما غرب (از جمله آمریکا) از احتمال گسترش انقلاب اسلامی در یکی از کشورهای نفت خیز خلیج فارس احساس خطر کرده و هر آنچه که لازم بود را برای عراق تأمین می کرد. این جنگ در نهایت ، با 450،000 تا 950،000 تلفات از جانب طرف ایرانی و استفاده از سلاح های شیمیایی توسط ارتش عراق پایان یافت و متر به متر خاک مقدس ایران اسلامی توسط پیروان مومن رهبری مسلمین جهان از رژیم اشغال گر پس گرفته شد.

همزمان با هزینه های جنگ هشت ساله ، امام خمینی (ره) به تعبیر خود “جام زهر را نوشید” و یک آتش بس را با وساطت سازمان ملل پذیرفت

فتوای رشدی

در سال 1367 ، امام خمینی فتوایی صادر کرد که خواستار قتل سلمان رشدی ، نویسنده انگلیسی تبار هند بود. امام خمینی فرمود  که قتل رشدی به دلیل توهین به پیامبر اکرم در رمان خود با عنوان “آیات شیطان” ، یک وظیفه شرعی برای مسلمانان بود. کتاب رشدی شامل بخش هایی است که برخی از مسلمانان – از جمله آیت الله امام خمینی (ره) به اسلام و پیامبر توهین آمیز می دانند. گرچه رشدی علناً عذرخواهی کرد ، اما فتوای ایشان همچنان به قوت خود باقیست و امام خمینی توضیح داد که “حتی اگر سلمان رشدی توبه کند و پرهیزگارترین مرد تمام دوران باشد ، بر عهده هر مسلمان است که هر آنچه را که دارد ، زندگی و ثروت خود را به کار گیرد. او را به جهنم بفرست. ”

 

نامه به میخائیل س. گورباچف

در سال 1368 (قبل از سقوط دیوار برلین) ، آیت الله امام خمینی نامه ای را به میخائیل گورباچف ​​رئیس جمهور اتحاد جماهیر شوروی ارسال کرد و پیش بینی سقوط کمونیسم و ​​دعوت وی برای مطالعه و تحقیق درباره اسلام را اعلام کرد. وی در نامه تاریخی خود نوشت: “برای همه مشخص است که کمونیسم از این پس باید در موزه های تاریخ سیاسی جهان جستجو شود.”

جامعه اسلامی

 

پس از پیروزی انقلاب اسلامی با فساد به طور ویژه برخورد شد و تمام ابعاد اجتماعی و سیاسی ایرانیان تاثیر مثبت گرفتند و همین طور زندگی برای اقلیت های مذهبی در دوران امام خمینی (ره) و جانشینان او در اولویت قرار گرفت و تمام مسئولین همواره کوشیده اند تا انقلاب اسلامی برای تمام پیروان ادیان الهی نقطه امنی باشد تا در آن آرامش یابند. اندکی پس از بازگشت وی از تبعید در سال 1357 ، امام خمینی فتوایی صادر کرد که دستور داد با یهودیان و اقلیت های دیگر (به جز بهایی) به خوبی رفتار شود. طبق قانون ، چندین کرسی در مجلس مختص ادیان اقلیت است. امام خمینی همچنین خواستار وحدت بین مسلمانان سنی و شیعه شد (مسلمانان اهل سنت بزرگترین اقلیت مذهبی در ایران هستند).

 

مرگ و تشییع جنازه

پس از یازده روز در بیمارستان برای عملیاتی برای متوقف کردن خونریزی داخلی ، امام خمینی (ره) ساعت 22:20  روز شنبه 13 خرداد 1368 در سن 89 سالگی درگذشت. ایرانیان عزادار شدند و برای عزاداری به خیابان ها ریختند. بیش از 10 میلیون نفر از سراسر کشور در مراسم خاکسپاری امام خمینی (ره) در مراسم خاکسپاری امام خمینی شرکت کردند تا یکی از بزرگترین تشییع جنازه در جهان را تشکیل دهند.

پس از رحلت امام خمینی ، آیت الله سید علی خامنه ای در تاریخ 4 ژوئن 1989 توسط مجلس خبرگان انتخاب شد تا طبق قانون اساسی جانشین وی شود.

 

اندیشه سیاسی و میراث

امام خمینی (ره) با سلطنت و فساد مخالفت داشتند و استدلال می کردند که تنها قانون توسط فقهای برجسته اسلامی تضمین می کند که شرع به درستی رعایت شود (ولایت فقیه).

امام خمینی (ره) معتقد بودند که ایران باید به سمت اعتماد به نفس تلاش کند. وی عناصر خاصی از فرهنگ غربی را ذاتاً فروپاشی و تأثیر فاسد بر جوانان دانست. دیدگاه نهایی او این بود که ملل اسلامی با هم متحد شوند و در یک قدرت واحد و یکپارچه برای جلوگیری از همسویی با هر یک از طرفین (غرب یا شرق) قرار بگیرند و او معتقد بود که این اتفاق در آینده ای نزدیک در آینده رخ خواهد داد.

امام خمینی از اعلامیه جهانی حقوق بشر حمایت کرد. وی در صحیفه نور (جلد 2 ، صفحه 242) اظهار داشت: “ما دوست داریم طبق اعلامیه جهانی حقوق بشر عمل کنیم. ما می خواهیم آزاد باشیم. ما استقلال را دوست داریم.”

امام خمینی (ره) سبک زندگی زاهدانه را رهبری می کرد ، به شدت به عرفان علاقه مند بود و مخالف تجمع  ثروت توسط روحانیت بود.

بسیاری از عقاید سیاسی و مذهبی امام خمینی (ره) قبل از انقلاب توسط روشنفکران و فعالان چپ ، مترقی و اصلاح طلب تلقی می شدند.

تعریف امام خمینی از دموکراسی در یک چارچوب اسلامی وجود داشته است. آخرین وصیت و عهد وی عمدتاً بر این خط فکری متمرکز است ، هم مردم عمومی ایران ، هم بخصوص طبقه های پایین اقتصادی و هم روحانیت را برای حفظ تعهد خود در تحقق آرمان های انقلابی اسلامی تشویق می کند.

 

خانواده و فرزندان

در سال 1929 ، امام خمینی با بتول ثقفی خمینی ، دختر روحانی در تهران ازدواج کرد. آنها هفت فرزند داشتند ، اگرچه تنها پنج فرزند از شیرخوارگی زنده مانده بودند ، 3 دختر و 2 پسر. پسرانش وارد زندگی مذهبی شدند. پسر بزرگتر ، مصطفی ، در سال 1977 به هنگام تبعید با پدرش در نجف عراق و ساواک (پلیس مخفی دوران شاهنشاهی) به قتل رسید و به قتل وی توسط امام خمینی متهم شد. احمد خمینی پسر کوچکتر در سال 1995 درگذشت.

نوه امام خمینی سیدحسن خمینی فرزند مرحوم سید احمد خمینی نیز روحانی و متولی حرم امام خمینی (ره) است.

واتساپ
آگهی و اخبار مرتبط

رهبر معظم انقلاب اسلامی صبح امروز در دیدار اعضای شورای...

رهبر معظم انقلاب اسلامی صبح امروز در دیدار اعضای شورای عالی حوزه های علمیه برنامه ریزی برای شناسایی و بکارگیری استعداد های برتر فکری از میان طلاب جوان تاکید کردند. حضرت آیت‌الله خامنه‌ای در این دیدار نقش شورای عالی حوزهای علمی در سیاست گذاری برای تربیت معلمان و مربیان دینی...
ادامه مطلب

بیشتر

منتشره در 2 سال قبل

محبوب‌ ترینها 

    جهت دانلود با کیفیت عکس های امام خامنه...

    جهت دانلود با کیفیت عکس های امام خامنه ای به http://farsi.khamenei.ir/photo-album?id=43853#i مراجعه فرمایید .
ادامه مطلب

بیشتر

منتشره در 2 سال قبل

زندگینامه آیت الله العظمی خامنه ای ایشان در 24 تیر...

زندگینامه آیت الله العظمی خامنه ای ایشان در 24 تیر سال 1318 در شهر مقدس مشهد واقع در استان خراسان رضوی چشم به جهان گشود,سید علی فرزند دوم سید جواد خامنه ای ,پژوهشگر و محقق اسلامی بود که به تمامی اعضای خانواده خود شیوه زندگی ساده,بی ریا و فروتنانه را...
ادامه مطلب

بیشتر

منتشره در 2 سال قبل

محبوب‌ ترینها 

همه دلبستگان مقاومت خونخواه سردار بزرگ و پر افتخار اسلام....

همه دلبستگان مقاومت خونخواه سردار بزرگ و پر افتخار اسلام. در پی شهادت سردار پرافتخار اسلام حاج قاسم سلیمانی و شهدای همراه او به ویژه مجاهد بزرگ آقای ابومهدی المهندس رهبر انقلاب در پیامی ضمن اعلام سه روز عزای عمومی در کشور تاکید کردند انتقام سختی در انتظار جنایتکاران حادثه...
ادامه مطلب

بیشتر

دراین یکی دو روز یکسری حوادثی به دنبال مصوبه ی...

دراین یکی دو روز یکسری حوادثی به دنبال مصوبه ی سران کشور اتفاق افتاده است.دیروز و دیشب ،پریشب در برخی از شهر های کشور و متاسفانه مشکلاتی هم درست شد،تعدادی جان باختند ،مراکزی هم تخریب شد.به چند نکته باید توجه داشت ،اولاوقتی چیزی مصوبه ی سران کشور است انسان باید...
ادامه مطلب

بیشتر

از مدیر سایت

تست درباره من

>